ISSN 1335-8715

26-08-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Éra Vasca da Gamu

Pred 510 rokmi, 8. júla 1497, vyplávala z Lisabonu flotila troch plavidiel. Mali oboplávať Afriku a nájsť námornú cestu do Indie. Týmto činom sa zmenilo všetko – vznikla nová Európa, a tá vládla novému svetu. Začala sa éra Vasca da Gamu.

Reakcia na príspevok

RE: este k FASIZMU :
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 01-09-2007 22:15


> Hitler sa zachoval na konci zivota cisto
> libertariansky ... ?
Z hladiska libertarianizmu ma zmysel hodnotit len obmedzeny okruh aktivit. Samovrazda do neho nepatri.

Z tych tem, co si uviedol, ani u jednej nie je "libertariansky problem" s hodnotenim slobody, t.j. klucovej hodnoty libertarianizmu. Libertarianizmus nedava odpovede na otazku, kedy zacina zivot, ani akym sposobom sa mas sebarealizovat, neda sa z neho odvodit ani suhlas ani nesuhlas na tieto temy.

Naproti tomu, konzervativizmus je si sam sebe na vine, ze sa odvolava sa vagne pojmy "tradicia" a "postupne zmeny". Potom sa najdu taki, co z nich vyvodia male alebo vacsie sprostosti, a presne na to chcem poukazat. Tradicia je nieco, co je zavisle od geografie, historie, nabozenstva aj socialneho usporiadania. Moze nou byt hocico.

Keby som tu definiciu bral striktne, tak napriklad nijaky krestan nemoze byt konzervativec. Krestanstvo vzniklo, ked zopar zidov porusilo tradiciu a spravilo doslova revoluciu (t.j. opak evolucie). A hla, o dvetisic rokov je zrazu tradicia nieco ine. Oproti tomu je libertariansky pojem slobody priam vrcholom stability.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group