ISSN 1335-8715

26-08-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Éra Vasca da Gamu

Pred 510 rokmi, 8. júla 1497, vyplávala z Lisabonu flotila troch plavidiel. Mali oboplávať Afriku a nájsť námornú cestu do Indie. Týmto činom sa zmenilo všetko – vznikla nová Európa, a tá vládla novému svetu. Začala sa éra Vasca da Gamu.

Reakcia na príspevok

RE: este k FASIZMU :
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 31-08-2007 12:31


"To nie je cela pravda, lebo profituje aj ten, co ten chlieb kupuje. Kazda dobrovolna vymena zvysuje uzitok zucastnenych stran."

Nie. Kvalita tovaru sa nemusi rovnat a casto ani nerovna jeho uzitkovej hodnote a kvalite. Taktiez ocakavana uzitkova hodnota je u kazdej osoby ina. K cene rozneho tovaru sa tiez pripocitava nadhodnota, napr. vydaje na marketing, co je jasna uzera - zakaznik zaplati producenotvi za to ze bol ziskany pre kupu, pricom by tomu malo byt presne naopak.

"To je hlboke nepochopenie (alebo zavadzanie). Nie kapitalizmus ti ma poskytnut pracu, druhi ludia ti ju maju poskytnut, ako zamestnavatelia, zakaznici, obchodni partneri, .... "

Vsetko su to predsa subjekty trhovej ekonomiky, na ktorych zaujme zamestnat alebo nezamestnat sa podiela cely rad dalsich faktorov vyplyvajucich z principov trhoveho systemu. A pretoze trh je nevedoma entita, sam o sebe neriesi vsetko - nedokaze zamestnat kazdeho. Chcete aby vsetci pracovali? Vytvorte regulacie a opatrenia - ale to uz nebudete mat slobodny trh.

Niekto by rad videl stopercentnu zamestnanost a zaroven stopercentne slobodny trh, oboje naraz ale mat zakonite nemoze.

"Ak pracu nemas, da sa to interpretovat tak, ze ta nikoho nezaujimas a je to ich "vina". Da sa to vsak interpretovat aj tak, ze si spravil zle rozhodnutia a je to tvoja vlastna "vina". Clovek ma nekonecne mnozstvo prilezitosti urobit alebo neurobit to ci ono. Vinit druhych za to, ze sa ti nedari, ako si si vysnival, je niekedy sice opodstatnene, zvycajne to vsak povazujem za prejav namyslenosti."

Opat, toto nie je o vineni druhych ludi a subjektov, toto je o principoch splocensko-ekonomickeho systemu ako celku.

Hadzat vsetkych nezamestnanych poberajucich socialne davky ci podporu do jedneho vreca ako "prizivujucu sa luzu" je tiez prejav namyslenosti prameniacej z hlbokeho nepochopenia specifik kazdeho z nich.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group