ISSN 1335-8715

26-08-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Éra Vasca da Gamu

Pred 510 rokmi, 8. júla 1497, vyplávala z Lisabonu flotila troch plavidiel. Mali oboplávať Afriku a nájsť námornú cestu do Indie. Týmto činom sa zmenilo všetko – vznikla nová Európa, a tá vládla novému svetu. Začala sa éra Vasca da Gamu.

Reakcia na príspevok

RE: to ms2
autor: tralos
pridané: 30-08-2007 23:28


A ano, studene vojny su lepsie, nez vojny "horuce".

Dnes je velmi popularny Huntigton a jeho stret civilizacii. Malo kde sa ale spomina, ze Huntigton ponuka tiez cestu, ako sa tomuto stretu vyhnut: Pre zapadne spolocnosti bude lepsie, ak sa nebudu miesat do inych- nezapadnych spolocnosti, ak tam nebudu intervenovat a budu respektovat inakost ci nezapadnost rezimov.

Je velkym omylom, ak si myslime, ze vojaci zvrhnu rezim, pridu demokraticke volby a obchod a zrazu mame z nepriatela priatela. Jeden z najvyznamnejsich Francuzskym filozofov , Bruno Latour, to vyjadril jednoduchou vetou: Ini nebudu nikdy moderni.

Ak sa nad tym clovek zamysli, tak z tohto banalneho konstatovania vychadzaju nie prilis lichotive zavery pre dnesnu zapadnu politiku. Mimochodom, nieco podobne hovori aj Huntigton ked zodraznuje, ze westernifikacia je nieco celkom ine ako modernizacia- ini mozu kupovat kokakolu, zapajat sa do medzinarodneho obchodu ci primat vedeckotechnologicke novinky, to ale neznamena, ze medzinarodny obchod ci vedecky pokrok z nich spravi priatelske narody- a s tym sa asi treba zmierit.

Dnes, a tu zase spomeniem Latoura, Zapad prestal byt panom a cim skor si to uvedomi, tym bude lepsie.

Mysliet si, ze nase rezimy a sposoby zivota, o ktorych som aj ja silno presvedceni, ze su lepsie nez sposoby inych oblasti, budu v tychto oblastiach prijate tak, ako ich prijimame my, je vyrazom naivity. A Irak je toho velmi dobrym dokazom.

Romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group