ISSN 1335-8715

26-08-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Éra Vasca da Gamu

Pred 510 rokmi, 8. júla 1497, vyplávala z Lisabonu flotila troch plavidiel. Mali oboplávať Afriku a nájsť námornú cestu do Indie. Týmto činom sa zmenilo všetko – vznikla nová Európa, a tá vládla novému svetu. Začala sa éra Vasca da Gamu.

Reakcia na príspevok

RE: to ms
autor: tralos
pridané: 30-08-2007 23:12


Len jeho pojem "univerzalny" znaci univerzalny pre danu spolocnost. Aj rimania boli reprezentantmi univerzalnej pravdy, aj greci, aj krestania a aj islam...

Ide o seba-interpretaciu spolocnosti. Vyvolenie bohmi, vyvoleny rozumom, osvieteny liberalizmom, atd atd, to je v podstate jedno.

Voegelin sa divi, a opravnene- mysliet si: sme reprezentantami pravdy je nieco celkom ine ako: nasa pravda musi byt, hoci aj vojenskou silou, presadena u Inych.

Pri tom Iraku, ale nie len pri nom (keby neboli sily nato v afganistane, rezim sa tiez hned zruti) je velmi dobre vidno, ze Voegelin trafil do cierneho...

A ano, "koniec dejin", ci uz v zlom alebo v dobrom- rozsirene su totiz obidve varianty- je velmi symptomaticke pre dnesok. A je tiez pravdou, ze je to velmi nebezpecny symtpom "choroby dneska"- uvodzovky zdoraznujem dvojnasobne- pre istotu:).

Romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group