ISSN 1335-8715

26-08-2007   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Éra Vasca da Gamu

Pred 510 rokmi, 8. júla 1497, vyplávala z Lisabonu flotila troch plavidiel. Mali oboplávať Afriku a nájsť námornú cestu do Indie. Týmto činom sa zmenilo všetko – vznikla nová Európa, a tá vládla novému svetu. Začala sa éra Vasca da Gamu.

Reakcia na príspevok

RE: Fasista Krivosik, Ty si chory clovek.
autor: Lukas Krivosik
pridané: 27-08-2007 14:06


Ale v tych citaciach nie je nic, co by take spojenie potvrdzovalo. Ano, spomina sa tam, ze medzi priaznivcami fasizmu boli aj konzervativci. To nepopieram. Rovnako ako nepopieram, ze niektore konzervativnejsie zlozky nemeckej a talianskej spolocnosti (armada, cirkev) s rezimom pristupili na istu mocensku dohodu.

Napriklad Mussolini podpisal s Vatikanom konkordat, kedze vieme, ake boli vztahy Cirkvi a talianskeho statu od jeho zjednotenia. Ale neda sa popriet, ze Mussolini zacinal ako socialista a obdivovatel Lenina a pred smrtou aj skoncil ako socialista.

Nepopieram ani to, ze niektore politicke strany (napr. HSLS), ktore zacinali ako konzervativne sa radikalizovali pod vplyvom geopolitickych suvislosti a rastucej zavislosti od Nemecka. Ale aj ked si vezmeme dejiny HSLS cez vojnu, to napatie medzi konzervativcami a fasistami tam bolo zrejme. Jednoducho neslo o jednoliaty kus.

Co popieram je, ze fasizmus je extremnou formou (alebo vobec nejakou formou) konzervativizmu. Fasizmus je masove hnutie luzy. Skor by som jeho povod hladal v demokratizme. Spojenie medzi demokratizmom a fasizmom vidi napriklad Erik von Kuehnelt-Leddihn, ale aj mnohi dalsi pozorovatelia.

Fasizmus, komunizmus a dnesna socialna demokracia maju k sebe blizsie, nez ma liberalny konzervativizmus (ktoreho som ja zastanca) k vsetkym tymto zmienenym.

A este jedna poznamka k tym "ideologicky nezatazenym pozorovatelom". Vsimol som si u Janosa a aj u dalsich socialnych liberalov, ze autorov, ktori odporuju ich pohladu na svet oznacuju za "konzervativnych ideologov". Kym autorov, ktori potvrdzuju ich lavicovo-liberalny pohlad povazuju za "ideologicky nezatazenych".

Ako keby nekriticka viera v arbitrarny rozum, programove ignorovanie intuitivnych zdrojov poznania a hodnotovy relativizmus neboli predpojate. Okrem toho, konzervativizmus nie je ideologia v pravom zmysle slova. Nebola vedome skontruovana ako liberalizmus alebo socializmus, bola skor artikulovana.

Preto "konzervativny ideolog" je vo velkej miere oxymoron, zatial co pojmy ako "lavicovy ideolog" alebo "liberalny ideolog" sa k sebe dost hodia.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group