ISSN 1335-8715

27-07-2005   Lukáš Krivošík   Ficoviny   verzia pre tlač

Švédsky model? Nič pre nás!

Smer vypustil ako navijak pre voličov ďalšiu donebavolajúcu ficovinu. Vraj chce u nás po voľbách budovať sociálny model po vzore Škandinávie a najmä Švédska. Na svete existujú presne dva dobré dôvody, pre ktoré je švédsky model na Slovensko absolútne neprenosný.

Reakcia na príspevok

Je to zlozite.....
autor: LIBERTARIAN
pridané: 29-07-2005 10:05


Lukas Krivosik ma v principe pravdu. Lenze PRAVDA sa neda napisat na jednom liste papiera. Skutocna pravda - to su stosy knih o psychologii fungovania spolocnosti, o motivacii, o moralke jedinca aj spolocnosti.
LK v strucnom texte popisuje pracovnu silu ako „robotnika“ s urcitymi vlastnostami, a popisuje dosledky tychto vlastnosti na fungovanie spolocnosti. O.K.

Lenze ekonomika moderneho statu stoji na viacerych nohach. A na Slovensku su aj tieto ostatne „nohy“ invalidne :

I. Podnikatelska sfera. – Funguje v niekolkych rovinach :
- Zahranicne hyperfirmy. Maju zabezpeceny odbyt vyroby , takze tu si urobia MONTAZNE HALY s lacnou pracovnou silou. Pre slovensko - navrat do 18 storocia. A pretoze zvysok priemyslu aj tak nefunguje, vdaka aj za toto.
- Domaci podnikatelia (80 %) – Meciarovski zbohatlici , ktori potrebuju darovane firmy premenit na kopky penazi. Akymkolvek sposobom. Ziadny zo sposobov vsak nesuvisi so skutocnym rozvojom firmy. A
pretoze oni naozaj NEVEDIA riadit firmu, tak aj platy v nich su na urovni 18.storocia.
- Firmy “zavesene” na statnych peniazoch . Dobre vztahy s politikmi im zabezpecuju pravidelne “dotacie” , vyhodne ksefty. A kedze aj EU rada “ochranuje” domacich podnikatelov, funguje tento vztah dobre.

II. Statna sprava. - Funguje na principe „Vezmeme vam peniaze a budeme vam rozdavat lizatka“. Ludom sa to paci, ale tie peniaze potom chybaju v realnej ekonomike. A ludia rozdavanie lizatok zacnu povazovat za zivotny styl.
A ked ich ovladne tuzba rozvijat ekonomiku, tak zacnu riadit potemkinovskou metodou – postavme rychlo kulisy , skoda sa zdrzovat stavbou zakladov. Tato metoda / zial/ , je kompatibilna s mentalitou naroda.

Iste je , ze svedsky socializmus tu fungovat nemoze. Vo svedsku stat vezme obcanom 80 % v daniach, ale vacsinu z toho im vrati. Nam vezme 65 %, a vrati nam 33%. Moskovsky socik uz padol.
Tvrdy kapitalizmus tu fungovat moze , ale ak bude riadeny hlupakmi, bude fungovat na stredovekej efektivnosti. A mi budeme zit na stredovekej zivotnej urovni.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group