ISSN 1335-8715

16-07-2007   Marek Hrubčo   Komentáre   verzia pre tlač

Kríza tvorby

Slovenská publicistika je v kríze. Nie čo do množstva, ale čo do kvality. Táto esej chce zachytiť určité nezdravé publicistické ťahy na pravej strane spektra. Pravej strane preto, lebo na nej autorovi záleží. Chce byť pozitívnym príspevkom – podnetom na diskusiu, môže prispieť k zvýšeniu úrovne, ozdraveniu a ozmysleniu budúcich publicistických počinov.

Reakcia na príspevok

RE: veterné mlyny
autor: Ladislav Kováčik
pridané: 19-07-2007 15:08


Pri tých blogoch na SME ma zaujalo, akí ľudia podľa miesta bydliska tam píšu. Pozrel som si mapu, na ktorej je zobrazené, ktorí z blogerov, ktorí to zverejnili, kde bývajú. Výsledok bol pre mňa mierne prekvapivý. Obrovskú časť blogerov tvoria obyvatelia najväčších sídel - Bratislavy a Košíc. (Možnože aj väčšinu.) Ďalšie väčšie mestá ako napr. Nitra a Banská Bystrica sú tiež ešte zastúpené slušne. S menšími mestami je to potom zaujímavé. Zvolen má blogerov len štyroch, Lučenec jednu blogerku, Detva ani jedného, Hriňová to kompenzuje dvomi blogermi. V Handlovej nie je ani jeden bloger. Na dedinách je blogerov úplné minimum, treba ich hľadať lupou.

Takýto výsledok ma mierne prekvapil preto, lebo som nečakal až takú presilovku veľkých sídel proti menším. Ale aspoň je mi teraz jasné, prečo všetky tie politické články sú prakticky v jednom a tom istom duchu.

Inak, projekt blogov na SME chápem aj v tom kontexte, že v tomto období má už liberálna klika pocit, že sa jej podarilo mestskú časť obyvateľov dostatočne ideologicky "spracovať" a teda jej už osoží aj zverejňovanie ich laických názorov vo zvýšenej miere. Toto sa celkom určite netýka len Slovenska.

Podobnú úlohu má pravdepodobne hrať aj Wikipédia, ale po mojich skúsenostiach najmä s anglickou verziou musím povedať, že tu sa to do veľkej miery míňa účinku. (Pretože tam prispievajú aj ľudia z krajín, ktoré sa liberalizmu bránia ako čert krížu, napríklad z islamských krajín. Zato taká slovenská Wikipédia do toho, čo som spomínal, zapadá perfektne.)

Nuž, čo, liberalizmus dnes vládne veľkej časti sveta, včetne našej krajiny. Toto sú tiež jedny z príznakov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group