ISSN 1335-8715

18-07-2005   Peter Frišo   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Koniec kresťanskej politiky

Je kresťanská demokracia schopná uhájiť si v dnešnom postmodernom relativistickom svete svoj konzervatívny pohľad? Alebo je nevyhnutná cesta politických kompromisov a ustupovania ľavici, ako to vidíme u západoeurópskych kresťansko-demokratických strán? Na túto otázku odpovedá Peter Frišo.

Reakcia na príspevok

RE: Mal by som riesenie
autor: Sisi
e-mail: misiran@math.sk
pridané: 26-07-2005 22:51


Wuhu, tak na toto som cakal. Jedny z vrcholnych umeleckych diel, ktore prepokladam, ze si ani nevidel, a hned ich hodis do nejakeho kosa.

Luis Bunuel nebol komunista, nakolko pohrdal kazdou autoritou, vratane cirkvi. Mohol by si ho nazvat anarchistom, ale od toho mal tiez pomerne daleko, nakolko svoje pohrdanie vyjadroval cisto vo filmoch, a nutno dodat, ze aj to len ciastocne, nakolko zakladom surrealizmu je fantazia, sen (Andaluzsky pes bol scasti snom Bunuela a Salvatora Daliho, s ktorym ho nafilmoval). Iste, pohrdal prazdnym zivotom burzoazie (znamy film Skryty povab burzoazie, v ktorom sa ista skupina ludi nedokaze najest, lebo zakazdym sa odohra "surrealna" situacia, ci Anjel skazy, jedno z perfektnych Bunuelovych diel, kde skupina ludi nedokaze opustit dom, maju psychicku barieru), to vsak z cloveka nerobi socialistu.

K Pasolinimu ukazem priklad vztahu cirkev a film. Pasolini sa do znacnej miery za socialistu povazovat da, a cirkev si rozhneval (rozhneval = cenzura a zaloba z Vatikanu) filmom Rogopag, v casti ktoru reziroval, ktora opisuje natacanie filmu (o Kristovi) z pohladu jedneho z ucinkujucich. (zaujimave je, ze tento film podla mna ma v sebe o krestanstve (pozitivne!) viac nez mnohe ine filmy, a kritizuje skor len jeho vtedajsi stav), a vela kritikov tento film povazuje za najlepsi v Pasoliniho kariere. Pasolini neskor na to natocil Evanjelium podla Matusa, ktory je tusim dodnes v top 10 Vatikanskeho "moze byt" zozname. Nutno opat dodat, ze Pasolini videl v Kristovi skor revolucionara v dejinach (co je pravda), a celkovo tento film moc nezaujal.

Naproti tomu, veriaci Martin Scorsese mal problemy s filmom Posledne Kristove pokusenie, v ktorom zobrazil Krista dost ludsky (ono pokusenie je vabenie Satanom, aby zisiel z kriza, a viedol normalny zivot, vratane, ano aj sexu (jedina milostna scena vo filme je tak mierna, ze to ani nie je sex, ale laska)), cely film jasne obhajuje vieru, a vsetko okolo toho, a hned na uvod je jasne povedane, ze to nie je snaha o vierohodne evanjelium (Judas je tu podobne hrany ludsky, a zradi Jezisa, napriek tomu ze to sam nechce - Kristus ho o to ziada)

A Vatikan? Samozrejme, ze tento film nemaju radi. Preco? To nevie nikto.

Pasolini a socialista?

Ano, bol v strane po vojne, ale len kratke obdobie (kto pozna trochu historiu Talianska, asi vie ako vtedy bolo zruinove povojnove Taliansko, a u vlady bola pravica, z toho celeho vznikol taliansky neorealizmus, so skutocnymi ludmi s ulice, to nebola ziadna zabava) Kratko po vojne bol obvinovany s prehnanej pozornosti k burzoaznej kulture. 1949 sa branil (korupcia a podobne), a musel sa branit dlho, casom sa prestahoval do burzoaznej stvrti Rima. Po vydani novely Ragazii di vita, mal problemy so stranou, atd. Bol socialista? Na to si nedovolim tak jednoznacne odpovedat.

A teraz to najlepsie. Obraz nacizmu. Pasolini vedel co to je. Musel do armady, ale dezertoval, jeho brat sa dokonca dostal k partizanom, a bol zmasakrovany. Co ste tym chceli povedat? To je jednoducho tak. Ale asi viete, ako dopadol par dni po natoceni toho filmu. Bol zabity.

To co vy volate "hovna" s Europy, to ste asi ani nevideli. A co Tarkovskij? Bergman?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group