ISSN 1335-8715

17-06-2007   redakcia   Rôzne   verzia pre tlač

Zákonník práce sa nás týka!

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo v našej krajine viac ako 500 000 nezamestnaných ľudí. V roku 2001 bola nezamestnanosť 19,2%, to znamená že približne každý piaty občan na Slovensku nemal prácu. Zákonník práce predstavoval iba dokument s množstvom paragrafov, ktorý nemal ambíciu riešiť skutočné problémy nášho hospodárstva.

Reakcia na príspevok

RE: Pravo veta nestaci
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 19-06-2007 8:56


U nás to už dnes funguje tak, že odborový predák vo veľkom podniku má pri prepúšťaní fakticky hlavné slovo. Manažera, ktorý je tlačený do výkonu môže jeho odborár zahnať do úzkych za pomoci fakticky už dnes nedodržateľných EU bezpečnostných a iných noriem, takže dôjde ku kompromisu, kde každý prižnúri očko. Manažer bude postupne zamestnávať predovšetkým odborárových kamarátov, čím sa kruh uzavre. Ak ma povedzme neférovo prepustí manager, môžem sa sťažovať na súde. Ak to urobí odborový šéf, môžem ísť sťažovať na lampáreň, nemám s ním totiž žiadnu zmluvu. Navyše problém u nás v podniku je ten , že odbory nie sú demokratické, členovia odborov môžu voliť len nejakého nástenkára a nástenkári potom volia skutočného šéfa, ktorý má výhody a vyjednáva. Takže su na odborárskych postoch stále rovnakí ľudia, ktorí tam zostanú dokial nezomrú, alebo nedostanú lepšiu funkciu. Odbory rozhodne nemajú mať zvýhodnenia zo zákona. Zamestnanci by mali mať len právo sa do odborov združovať, čo by zamestnávateľ nemal mať možnosť zakázať. Ak odbory riešia problém ktorý zamestnancov páli, potom získajú dostatočnú podporu, aby sa mohli voči zamestnávateľovi presadiť.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group