ISSN 1335-8715

21-05-2007   Martin Pener   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Chvála slušným ozbrojeným občanom!

Každoročne rozbúria hladinu verejnej mienky prípady šialených, najmä amerických strelcov. Takmer automaticky nasledujú vášnivé diskusie – od vládnych/parlamentných až po „občianske“ - internetové o regulácii, či dokonca zákaze vlastníctva zbraní občanmi. Menej už odporcovia zbraní venujú pozornosť životnej realite (i tej našej slovenskej), kedy sú nevinní ľudia napádaní útočníkmi používajúcich strelné či iné zbrane.

Reakcia na príspevok

RE: Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: D
pridané: 25-05-2007 14:04


"Ale dôležité je to, že tí čo neustúpia si zaslúžia výnimočnú úctu. Hrdinovia sú preto hrdinami, lebo sú výnimoční a je ich málo."

Alebo preto, ze maju o menej zodpovenosti/zavazkov. Ale uctu si samozrejme zasluzia.

"My tu máme problém, že si mýlime hrdinov so zbabelcami. Každý zbabelec má totiž po ruke pohodlnú výhovorku. To, že sa niekto "obetuje" pre rodinu v tom zmysle, že obetuje vlastnú hrdosť si nezaslúži úctu, možno pochopenie."

To je nezmysel, citas vela romanov asi, pokym jeho "vzbura" znamena priame ohrozenie na zdravy a zivote prislusnikov jeho rodiny, tak si to dvakrat - desatkat kazdy "zdravy" clovek rozmysli.
Nikto nehovoril o tych najnzisich motivoch - teda vyhovorke. Silou mocou musis vnasat rozpor?

"My na slovensku sa však tvárime akoby taký človek morálne presahoval hrdinu."

Kto my? Hovor za seba.

"Ak ideme v tejto logike ďalej je prostitútka, ktorá dokáže lepšie zabezpečiť finančne svoje deti, takže obetuje svoju hrdosť "rodine" morálne vyššie ako poctivá žena, ktorá pracuje za šicím strojom."

Co je na prostitucii "nepoctive", okrem toho, ze neplatia dane? Neviem, odkial si taku logiku vycucal.(moja nie je, tak to sem nepodsuvaj) Obavam sa, ze take situacie su z hladiska moralneho hentak vo vseobecnosti nesumeratelne a asi poznas prilis malo zivotnych osudov ludi, ked mas guraz vynasat hentake vseobecne zavery. Ak Ti chyba kokretny priklad, kludne Ti mozem dat(vykonstrovat)

""...Na tomto stavali mafia, tajne sluzby atd. " - no veď práve - je hádam jasné ako spoločnosť dopadne keď sa všetci obetujeme pre rodinu."

Ako? V centre kazdej spolocenskej zmeny voci nejakej diktature stali hlavne mladi ludia? Preco? Je to uplne prirodzene.

"Mali by sme si uvedomiť, že všetci raz zomrieme, dokonca raz zomrú aj naše ženy a deti - tomu sa nevyhneme. Čomu sa však vyhnúť možno je otroctvo - tak zmýšľajú ľudia hodní úcty."

Ty si pekny cinik asi. Nemas este asi deti, vsak? Si si isty, ze nebudes mat problem "obetovat" zivoty zeny a deti v kazdej zivotnej situacii pre lepsi (a zvacsa asi neisty) zajtrajsok? Ku takejto otazke to nabada. Toto mi pripomina nejake buditelsko revolucionarske hesla ako zdravu uvahu vyzreteho cloveka.

"áno , ale súďme poctivo! Správať sa zbabelo voči nepriateľovi a milovať ho sú dve úplne rozdielne veci - samozrejme ľudia si to radi mýlia. To najťažšie si radi zamieňajú za to najľahšie, aby si vlastnú úbohosť okrášlili menom cnosti."

Nepochapes to posolstvo z Biblie, ta pointa milovania neprietela je ina. V protiklade s hrdinsky mavanim pastami praveze...

A zaiste si pochopil, ze som sa len snazil upozornit na druhu stranu mince, ktoru si obratil len na jej jednu stranu. Miesto toho sa ma snazis dostat do pozicie, ze vidim len tu druhu - inak povedane, poutieral si si s tym, co som napisal zadnicu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group