ISSN 1335-8715

21-05-2007   Martin Pener   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Chvála slušným ozbrojeným občanom!

Každoročne rozbúria hladinu verejnej mienky prípady šialených, najmä amerických strelcov. Takmer automaticky nasledujú vášnivé diskusie – od vládnych/parlamentných až po „občianske“ - internetové o regulácii, či dokonca zákaze vlastníctva zbraní občanmi. Menej už odporcovia zbraní venujú pozornosť životnej realite (i tej našej slovenskej), kedy sú nevinní ľudia napádaní útočníkmi používajúcich strelné či iné zbrane.

Reakcia na príspevok

RE: Čo je vidieť a čo nie je vidieť
autor: msarkozy
webstránka: http://sarkozy.blog.sme.sk/
pridané: 25-05-2007 12:48


Su vsak ludia, ktori pre bezpecie rodiny a pokoj... - áno a zabudol si ešte dodať pre pokoj vlastný. Ja sám nedokážem s istotou povedať, či by som v kritickej situácii neustúpil. Ale dôležité je to, že tí čo neustúpia si zaslúžia výnimočnú úctu. Hrdinovia sú preto hrdinami, lebo sú výnimoční a je ich málo.

My tu máme problém, že si mýlime hrdinov so zbabelcami. Každý zbabelec má totiž po ruke pohodlnú výhovorku. To, že sa niekto "obetuje" pre rodinu v tom zmysle, že obetuje vlastnú hrdosť si nezaslúži úctu, možno pochopenie.

My na slovensku sa však tvárime akoby taký človek morálne presahoval hrdinu. Ak ideme v tejto logike ďalej je prostitútka, ktorá dokáže lepšie zabezpečiť finančne svoje deti, takže obetuje svoju hrdosť "rodine" morálne vyššie ako poctivá žena, ktorá pracuje za šicím strojom.

"...Na tomto stavali mafia, tajne sluzby atd. " - no veď práve - je hádam jasné ako spoločnosť dopadne keď sa všetci obetujeme pre rodinu. Poznáme to. Mali by sme si uvedomiť, že všetci raz zomrieme, dokonca raz zomrú aj naše ženy a deti - tomu sa nevyhneme. Čomu sa však vyhnúť možno je otroctvo - tak zmýšľajú ľudia hodní úcty. Je to úcta zaslúžená, lebo svojou odvahou a obeťou nám prinášajú všetkým (nielen svojim rodinám) možnosť žiť v slobode.

"... nacri do biblie aky Ta dava navod ako sa chovat ku nepriatelovi - velmi konkretny." - áno , ale súďme poctivo! Správať sa zbabelo voči nepriateľovi a milovať ho sú dve úplne rozdielne veci - samozrejme ľudia si to radi mýlia. To najťažšie si radi zamieňajú za to najľahšie, aby si vlastnú úbohosť okrášlili menom cnosti.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group