ISSN 1335-8715

21-05-2007   Martin Pener   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Chvála slušným ozbrojeným občanom!

Každoročne rozbúria hladinu verejnej mienky prípady šialených, najmä amerických strelcov. Takmer automaticky nasledujú vášnivé diskusie – od vládnych/parlamentných až po „občianske“ - internetové o regulácii, či dokonca zákaze vlastníctva zbraní občanmi. Menej už odporcovia zbraní venujú pozornosť životnej realite (i tej našej slovenskej), kedy sú nevinní ľudia napádaní útočníkmi používajúcich strelné či iné zbrane.

Reakcia na príspevok

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: D
pridané: 24-05-2007 0:49


Vysvetlim. Je zbytocne hladat slobodu ine ako v spolocnosti(spolocenstve ludi). Su tam protichodne zaujmy, konkurecne zaujmy, takze uz len z tohoto vyplivaju obmedzenia pre svojvolu resp. nemoznost naplnit kazdym z nas svoje kazde rozhodnutie. Vo velkej casti sa deje s ohladom na inych, v konflikte so zaujmami inych.
Takze obmedzenia existuju a budu existovat bez ohladu na "stat" chapany v zmysle institucii. Moderny stat je vlastne ohranicene spolocenstvo ludi s nejakymi zakonmi...otazka teda stoji, ktore konflikty zaujmov je rozumne a mozne este riesit institucionalne, ako - akymi pravidlami, kde je nerozumne vpustat nejake institucie(z liberalneho hladiska vsade tam, kde dosledky konania jednotlivca su zanedbatelne pre inych).
Policia je nastroj na vynucovanie si dodrziavania tychto pravidiel.
Toto je uplne ine ponatie slobody ako ranne pozitivisticke...Locke(a hoci Rousseau) a dalsi, hoci tam to treba zasadit do kontextu toho, voci comu vystupili a zdoraznit, ze za tym videli velakrat skor symbolizmus a ten pozitivizmus sa zbytocne u nich niekedy precenuje.
To vyssie je to ponatie, ked sme to uz spominali zase pred nedavnom, ktore ponukal Hayek(aj Dewey len tak mimochodom). To pozitivisticke v tej najvulgarnejsie podobe, prebudovane a zbavene kontextu ponukli anarchokapitalisti a vlastne skoro cely na tom stoji - Hoppe a Rothbard su hlavni hlasatelia tychto znovuozivenych logicko-pozitivistickych predstav.

A konkretne:
Problem je zlozitejsi. Otazka dostupnosti zbrani, otazka ohrozenia inych - nevinnych pri sebaobrane.
Cim menejhrubeho nasilia pri konfliktoch, cim mensia dostupnost zbrani, tym lepsie socializacne aj prakticke predpoklady pre pokles vrazd a umrti nevinnych. Niekde som kedysi videl graf casovej zavilosti poctu domacnosti so zbranou a vrazd. Isto, treba to brat s rezervou, posobia aj ine faktory ale vypovednu hodnotu to ma.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group