ISSN 1335-8715

21-05-2007   Martin Pener   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Chvála slušným ozbrojeným občanom!

Každoročne rozbúria hladinu verejnej mienky prípady šialených, najmä amerických strelcov. Takmer automaticky nasledujú vášnivé diskusie – od vládnych/parlamentných až po „občianske“ - internetové o regulácii, či dokonca zákaze vlastníctva zbraní občanmi. Menej už odporcovia zbraní venujú pozornosť životnej realite (i tej našej slovenskej), kedy sú nevinní ľudia napádaní útočníkmi používajúcich strelné či iné zbrane.

Reakcia na príspevok

Zaujimavy clanok
autor: Tomas Samel
pridané: 22-05-2007 22:25


Vo Wall Street Journal bol na temu Virginia Tech cca pred mesiacom velmi zaujimavy komentar. V skratke islo o to, ze skola bola jednou z mnohych Gun Free Zones, kde nemozu nosit zbran nielen studenti, ale ani ucitelia alebo ochranka. A kazdy to zodpovedne dodrziaval - teda az na jedneho korejskeho pomatenca. Autor dodava, ze ak by bol v skole ozbrojeny este niekto, incident mohol mat "stastnejsi koniec". Ako priklad uvadza podobny pripad zpred par rokov, kedy podobny posuk vbehol do shopping mall v Salt Lake City - tiez Gun Free - a zacal okolo seba palit ako na jarmoku. Nastastie, tentoraz nebol jediny: byvaly policajt tiez ignoroval vyzvu na nenosenie zbrane, a utocnika zastrelil. Vysledok: "iba" 5 mrtvych (stale lepsie ako Virginia Tech).
Co sa Svajciarska tyka, naozaj z principu ich obrannej doktriny tam po uliciach pobiehaju studenti s utocnymi puskami na pleciach. Vysledok je asi o tretinu vyssi pocet umrti sposobenych strelnou zbranou ako je europsky priemer (aj ked su v tom aj nehody a samovrazdy).
A nakoniec: sam to sice nijak zvlast nestudujem, ale podla vyhlaseni na militaristickych forach mame aj na Europu dost rigidny zbrojny zakon. Neviem celkom posudit, ci je to pravda, kazdopadne, civil (s vynimkou napr. SBS) sa k specialitkam typu tlmice, automaticke alebo vojenske zbrane legalne jednoducho nedostane.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group