ISSN 1335-8715

21-05-2007   Martin Pener   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Chvála slušným ozbrojeným občanom!

Každoročne rozbúria hladinu verejnej mienky prípady šialených, najmä amerických strelcov. Takmer automaticky nasledujú vášnivé diskusie – od vládnych/parlamentných až po „občianske“ - internetové o regulácii, či dokonca zákaze vlastníctva zbraní občanmi. Menej už odporcovia zbraní venujú pozornosť životnej realite (i tej našej slovenskej), kedy sú nevinní ľudia napádaní útočníkmi používajúcich strelné či iné zbrane.

Reakcia na príspevok

RE: Vlastníctvo zbraní
autor: Ladislav Kováčik
e-mail: laddy@post.sk
pridané: 22-05-2007 12:23


"The senseless and horrific killings last week on the campus of Virginia Tech University reinforced an uneasy feeling many Americans experienced after September 11th: namely, that government cannot protect us. No matter how many laws we pass, no matter how many police or federal agents we put on the streets, a determined individual or group still can cause great harm. Perhaps the only good that can come from these terrible killings is a reinforced understanding that we as individuals are responsible for our safety and the safety of our families."

Zaujímavé, že takéto veci sa v Európe nedejú. Bodaj by vláda vedela ochraňovať ľudí, keď sú zbrane tak voľne dostupné! To by nedokázal za efektivity takého zákona ani ten najväčší diktátor a totalitár.

"Although Virginia does allow individuals to carry concealed weapons if they first obtain a permit, college campuses within the state are specifically exempted. Virginia Tech, like all Virginia colleges, is therefore a gun-free zone, at least for private individuals. And as we witnessed, it didn’t matter how many guns the police had. Only private individuals on the scene could have prevented or lessened this tragedy. Prohibiting guns on campus made the Virginia Tech students less safe, not more."

Keby zbrane neboli voľne dostupné, nedostal by ich do ruky ani Kórejčan a polícia ani jednotlivci by nemuseli robiť nič. Nikto by nezahynul.

Samozrejme, v súvislosti s tradíciou USA sa vynára otázka, či by pištoľníci naozaj po zrušení zákona zmizli z ulíc. Určite áno. Mnohí. Mnohí by dosť možno ostali. Teda aj politici, uvažujúci v USA o reštrikcii, by museli zvážiť tento aspekt. Keď doteraz vláda USA vychovávala svojich občanov k samostatnosti, len tak zo dňa na deň ich mienku nezmení.

Každopádne, v Európe našťastie takéto problémy riešiť nemusíme. Riešenie už máme - nechať veci tak ako sú. Zločiny sa budú páchať vždy a isteže ich prevencia zďaleka nie je len na polícii, ale do značnej miery práve na tej výchove a vzdelaní, ktoré by páni ako Krivošík radi rozdelili medzi slobodné subjekty.
Používanie zbraní je dobrým príkladom, prečo je lepšie, aby zostal štátny monopol vzdelania.

Ostatné veci v článku nebudem komentovať, lebo sa týkajú práve tej odlišnej tradície USA pri strelných zbraniach, ako aj tradície slobody s minimom štátnych zásahov všeobecne. My v Európe dobre vieme, že sloboda nie je zlaté teľa, chápeme, že potrebujeme aj bezpečnosť a v jej záujme je nutná istá reštrikcia slobody.

Inak, ak na mňa niekto zareaguje, mohol by zareagovať aj na fenomén Guantánama, kde je zrejmé, že sa preferuje aj armádou USA bezpečnosť pred slobodou. Verím, že zástancovia slobody na Pravom spektre sú zároveň odporcami situácie na Guantáname. (Inak to nemá logiku.)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group