ISSN 1335-8715

15-05-2007   Marián Šarkőzy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Sexuálne paradoxy pojmologických bratstiev

Politické združovanie je vždy spletitou kombináciou bratstva slov a pojmov a na druhej strane bratstva psychologického, následkom čoho sa obvykle pod jednou vlajkou ocitajú rôzne fyziologické typy, ktoré si rovnaké pojmy vykladajú po svojom. To je dôvod, prečo je politológia, ktorá sa snaží hľadať príčiny len vo sfére politických pojmov a hesiel taký popletený mišmaš.

Reakcia na príspevok

RE: supeer
autor: tralos
pridané: 16-05-2007 10:20


Minimalne pri Iraku sa ukazala jeho ignoracia. On berie studium politiky ako daky sport, kde ma svojho favorite a nanho vsadza. Jedni fandia Sparte, Joch fandi neokonom.

Rozdiel medzi tymto fandenim a skutocnou politickou vedou je vypracovanie kritickych pojmov a nasledne zhodnocovanie politickej existencie.

Konkretne ten Irak. Huntigton napisal v 60tych rokoch pracu o prechode politickcyh rezimov. Jeden zo zaverov jeho studie bolo tvrdenie, ze ucinnost vlady je dolezitejsia, nez jej forma. Inak povedane, je dolezitejsie ci vlada naozaj vladne alebo ci na papieri je demokraciou. V tomto kontexte je Irak krachom, pretoze system nevie vytvorit funkcnu vladu, akokolvek moze o sebe na papieroch pisat o dodrziavani prav ci co.

Aristoteles na to siel lepsie nez Joch podla mna. Rozlisil vlady na tie, ktore su v politickych spolocenstvach(vlady politicke) a tie, ktore v nepolitickych(vlady “nepoliticke”).

O kralovstve/tyranii sme sa uz bavili. Obidve su vsak vladami politickymi , lebo jeden vladne spolocenstvu, ktore samo seba artikuluje ako spolocnost zlozenu zo slobodnych a zodpovednych ludi. Jedne vladne dobre , druhy zle, ale obaja vladnu “polis”

Nepoliticke vlady su take, kde prave tato sebainterpretacia spolocnosti ako slobodnych ludi s pravami a povinnostami chyba. Tu sa vlada jedneho vola despocia-vladne despoticky, ale ludom to neprekaza. Toto delenie ma rozhodne viac logiky ako to delenie na demokracia/nedemopkracia nebodaj na dobre a darebacke staty.

Spet k Iraku. Spolocnost tam zijuca rozhodne nie je spolocnost politicky adaptovanou- bomby proste do politiky nepatria,ta je o jednani a hladani kompromisu. Priznacne aj je, ze nejaky duchovny Sadr ma vacsiu autoritu nez Iracky premier, popravde si ani nespomeniem na meno tohto premiera- co je tiez signifikatne.

Snazit sa presadit vladu politicku na spolocnost, ktora politickou spolocnostou nie je, je preto ocami ozajstnej politickej vedy nezmysel. Nie je nahoda, ze ani grekom nenapadlo rozsirovat atensku demokraciu alebo spartsky typ monarchie inam, nez do greckych spolocnosti. A to iste rimania- myslienka sirenia republiky by im prisla ako absolutna fantasmagoria.

Ja len cakam, kedy Joch a jemu podobny sa rozhodnu presadit demokraciu aj u Amazonskych indianov.

Ako bolo povedane v uvode, myslim si ze Joch to berie asi ako: Fandim Svedom- Fandim neokonom. Ale o tom politologicky diskurz proste nie je.

Dlhsi prispevok ale Jocha som uz mal dlhsie na dusi
Romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group