ISSN 1335-8715

30-03-2007   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Prečo má škola študentov v paži?

V Novinárskej cene 2006 bol Lukáš Krivošík za tento článok Nadáciou otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS - OSF) nominovaný v kategórií "najlepší komentár v printových médiách". Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v pondelok večer. Text vyšiel vlani na stránkach T-Station.sk. O víťastvo v zmienej kategórií sa popri šéfredaktorovi Pravého Spektra budú uchádzať ešte Imrich Gazda a Peter Javůrek.

Reakcia na príspevok

RE: SMK
autor: Jan Gonda
webstránka: http://www.recesia.sk
pridané: 04-04-2007 15:00


Zabudas, ze v decentralizovanom systeme prava nebudu existovat tzv. uspory z rozsahu, takze k vzniku mafie a jej armady urcite nedojde. Boj je zaroven drahym sposobom riesenia konfliktov (preto mame aj -sukromne- arbitraze, sudy, atd.).

A naopak, ak dojde k monopolizacii vymahatelnosti prava a poskytovania bezpecnosti, dochadza k usporam z rozsahu a zaroven svojvolnemu stanoveniu cien (detto plytvaniu) a legislativy - vlastnych pravomoci.

To nie je len teoria, to je proste realita, ze kazdy stat (coby mafia) ma tendeciu k expanzivnemu rastu dovnutra aj smerom navonok. Nie mierumilovnymi aktivitami na trhu - uspokojovanim dopytu - teda potreby bezpecnosti, ale nasilim.

Zisk samozrejme neodvodnuje moralnu odvoditelnost existencie "ziskovej" mafie, resp. statu. To by sme sa len prehupli do nejakej efektivnostnej, relativizujucej teorie prav (mimochodom, dnes pravne ukotvenej). Ak chceme poznat vinnika a obeta - a teda aj vyniest spravodlivy rozsudok, podstatne su vychodzie prava (dane ex ante, nie ex post ako v pozitivistickom gulasi). Ak nie su vychodzie prava zjavne, "objavene", len tazko mozno hovorit o nejakej spravodlivosti a vobec predvidat dosledky svojich cinov - nielen v ramci statu, ale aj mimo jeho monopolu. Otazka statu je tu indiferentna. Ucastnici socialnej situacie musia mat povedomie o svojich pravach - cize hovorime o urcitej startovacej ciare, zvanej Shellingov bod. Existencialne parafrazovane - kultura predchadza vlastnictvo (pripadne s nim kraca ruka v ruke). Na druhej strane, zanikom vlastnictva uz kultura (v sirsom vyzname) straca sirokospektralne moznosti svojho rozvoja.

Ukazkovy priklad startovacej ciary poskytuje vyvoj Somalska - pred a po pade vladneho monopolu.

Ad Majsky a Fruni - pred sudmi su zrejme preto, lebo obete a "ich policia" (stat) maju "ospravedlnit" svoj potencionalny zakrok voci utocnikovi. K tomu vyuzivaju urcite donucovacie prostriedky. Nutnost ospravedlnenia vo vseobecnosti vsak vyvolava iba akt, ktory ma narusit strukturu moci.

To je cele opat mylna, neefektivna a zbytocna "ospravedlnovacia" procedura monopolizovaneho systemu. Podstane ma byt pre vsetkych zucastnenych (policia, agentura) ziskanie informacie o identifikacii sily (pouzivanie neidentifikovanej sily v SPOLOCNOSTI je drahe), aby sme vedeli, ze prave obet ide pachatelovi po krku. V zaujme sukromnych agentur mozno najst niekolko dobrych motivacnych prvkov k pomoci obeti pri dolapeni utocnika a nie stihaneho.

Dokonale prognozovat, ake su efektivne (nie idealne!) sposoby identifikacie sily a nasledneho dolapenie stihaneho je podobne, ako pri vyvoji IT technologii trufale. Kazdopadne, v USA sukromne policie uz v polovici 19. stor. existovali a chytanie zlocincov roznymi vysetrovacimi a stihacimi metodami bolo pre nich vynosnym podnikanim. No akonahle si tieto funkcie zacal privlastnovat stat, postupne trh s vymozitelnostou prava a poskytovanim obrany upadal. Vysledkom monopolizacie nebolo nic ine, nez narast kriminality a pokles bezpecnosti spolu s usliapavanim prava. Inymi slovami, prudky pokles kvality poskytovanych sluzieb. To iste plati aj o zakladnych pravidlach, ktore sa daju doladit na podnikatelskom rozhrani.

Ad Irak - odporucam napr. tento lahko dosptupny clanok:
http://www.hayek.sk/content/view/303/56...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group