ISSN 1335-8715

30-03-2007   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Prečo má škola študentov v paži?

V Novinárskej cene 2006 bol Lukáš Krivošík za tento článok Nadáciou otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation (NOS - OSF) nominovaný v kategórií "najlepší komentár v printových médiách". Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v pondelok večer. Text vyšiel vlani na stránkach T-Station.sk. O víťastvo v zmienej kategórií sa popri šéfredaktorovi Pravého Spektra budú uchádzať ešte Imrich Gazda a Peter Javůrek.

Reakcia na príspevok

RE: SMK
autor: tralos
pridané: 04-04-2007 8:43


nas priatel slobody v inom prispevku metaforicky hovoril ze najlepsim sposobom ako riesit problem na slovensku je narod zbombardovat.

aj ked je jasne ze ide o metaforu, ukazuje sa platnost istej historickej skusenosti.

osloboditelia ludi, radikalni humanisti ci rigidni zastancovia spravodlivosti, proste ti co miluju cloveka a jeho osobnu autonomiu nevedia zniest, ak si ludia vyberu zle riesenie.

v ich koncepciach je totiz clovek racionalny a kalkulujuci trhovo, ked sa vsak ukaze ze ludia su lahko zmanipulovatelni, lahko uveria klamstvam a ideologii, namiesto zmeny svojho mylneho presvedcenia, chcu ludi (ktorych osobnu slobodu a osobne prava samozrejme stale miluju) metaforicky povedane zbombardovat

pretoze ak tolko vela ludi naleti ludom ako fico, preco by tak isto vela ludi nemohlo naletiet klamlivej reklame poistovnii, ktorej by slo akurat o tyraniu?

antipoliticke ideologie a utopie nerespektuju realitu. ludia boli su a budu nachylni casto krat podlahnut klamstvam/ tieto klamstva vymyslat.

riesenim vsak nie je ziadny utek do buducnosti, ziadne revolucne odtsranenie poriadku, ziadne positovne (ktore samozrejme nebudu klamat, nebudu podvadzat a nebudu pri zhanani klientov populisticke)...

existuje totiz riziko- riziko ktoreho zaklad je historicka skusenost- ze osloboditelia, po tom ako zacinaju zistovat, ze ludia nesplnaju ich kriteria, nechcu alebo nemozu sa stavat radikalne oslobodenymi, pride narad gilotina ci koncentrak- miesto pre ludi, ktori nevidia tu skutocne pravu slobodu, skutocnu spravodlivost ci skutocne vyhody noveho systemu.

zbombardovanie slovenska, a "jebnuteho naroda" (samozrejme len naroda, autonomni a slobodni jednotlivci, z ktorych sa narod sklada , su objektom lasky slobody aj nadalej ) je prave symptomom neschopnosti zmierenia sa s realitou, ze -bohuzial- ludia sa niekedy rozhodnu spravne a niekedy nie.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group