ISSN 1335-8715

12-03-2007   Matúš Demko   Rozhovory   verzia pre tlač

Andrej Mátel: Izrael ako jediné riešenie „židovskej otázky“

Blízkovýchodný región patrí v súčasnosti medzi najkonfliktnejšie územia našej planéty. Podľa teológa ANDREJA MÁTELA je zápas o zasľúbenú zem Izrael nielen politickým, ale hlavne duchovným konfliktom.

Reakcia na príspevok

RE: Šalamúnov chrám bude
autor: Peter Frišo
pridané: 19-03-2007 8:24


Ja si myslím, že ako pri všetkých teologických témach, ani tu nemáš o téme páru.
Ale aj tak sa dá, aj keď ten neobmedzený obdiv má v sebe niečo blúznivého. Je rozdiel medzi antisemizmom a panegyrikami na Izrael, judaizmus v podobe akú som nevidel ani u pána Barucha Meyersa.
Keď kresťan vypisuje ako je zdegenerovaný /nielenže tvrdo kritizovaný Kristom, ale 2000 rokov mimo tradíciu Cirkvi/ judaizmus úžasný je na tom niečo divné. Napodiv tu nikto nediví, hoci Židovi, ktorý by sa stotožňoval s Kristovým vykupiteľským dielom by sa asi divil kdekto.

Čo sa týka nášho názorového "rozchodu": tak sme sa vôbec nikdy nezišli, takže sme sa nemohli rozísť. Akurát sme sa vzdialili v niektorých otázkach, kde som zastával liberálne stanoviská.
ROzdiel bol pritom neustále v pohľade, ktorým premeriavame rôzne spoločenské otázky. U Lukáša /ako u liberariána/ je to predovšetkým ekonomika, zisk, výrobné vzťahy, evolúcia a to nakoľko sa veci zhodujú s kapitalizmom, prvým kritériom morálky.

U mňa je to posledný cieľ človeka, jeho dôstojnosť ako stvorenej osoby, prirodzený z transcendentna odvodený poriadok, pozdvihnutie k vyšším veciam a kresťanská morálka.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group