ISSN 1335-8715

12-03-2007   Matúš Demko   Rozhovory   verzia pre tlač

Andrej Mátel: Izrael ako jediné riešenie „židovskej otázky“

Blízkovýchodný región patrí v súčasnosti medzi najkonfliktnejšie územia našej planéty. Podľa teológa ANDREJA MÁTELA je zápas o zasľúbenú zem Izrael nielen politickým, ale hlavne duchovným konfliktom.

Reakcia na príspevok

RE: Propaganda
autor: X
pridané: 15-03-2007 19:39


Len k jednemu odstavcu:
~
Správal sa niekedy štát Izrael ako agresor?
~
Jednoznacne v roku 1956 po dohode s GBR a FR.
~
Tak isto aj v roku 1967, pretoze ten konflikt ma dlhsiu historiu - nejako to tu zabudli napisat. Najlepsie to charakterizuje vyrok Ariela Sharona: “people generally regard 5 June, 1967 as the day the six-day war began, that is the official date. But in reality, it started two and a half years earlier, on the day Israel decided to act against the diversion of the Jordan.” A co sa stalo 2,5 roka predtym? Izrael presmeroval vodu z Jordanu, na co Jordansko reagovalo znovu-presmerovanim toku rieky, ale len 33% z toho co presmeroval Izrael. No Zidom sa to nejak nepacilo, cize zautocili na Jordanskych inzinierov - nazyva sa to incident zo Samu. To je realna podstata vojny v roku 1967. Nehladiac na fakt, ze Izrael mohol mat mier s Jordanskom a Egyptom uz v roku 1962, ked tajne rokovali Nasser a Golda Meyer, ono presmerovanie vody bolo prednejsie.
~
Vojna v roku 1973 bola odpovedou na neochotu vratit uzemia ziskane vojnou v roku 1967 (je nepripustne ziskavat uzemia vojnou). Sadat/Jaring v roku 1971 prisli s mierovou iniciativou, ktoru Izrael samozrejme odmietol - a prislo k vojne. Symptomaticke je, ze mierovy navrh z roku 71 bol neskor prijaty v ovela horsej podobe pre Izrael v roku 1979, Camp Davide.
~
Gazu sice opustili (samozrejme ze Gaza nie je slobodna, nema kontrolu nad vzusnym,namornym priestorom, hranicami, vysielacimi frekvenciami, je to jedno velke vazenie). Len akosi sa tiez nepsie, ze v tom istom roku bolo nastahovanych na okupovane uzemia ovela viac ludi, ako vystahovali z Gazy. A pritom kazdy jeden z nich znamena spachanie vojnoveho zlocinu, kedze podla 4tej Zenevskej konvencie je stahovanie obyvatelstva do okupovanych uzemi vojnovym zlocinom. Tak isto ako je vojnovy zlocin aj aparteid, vykonaavany denne na Zapadnom Brehu. Ustretovym krokom bola iniciativa LAS z roku 2002, kde sa vsetky arabske staty zaviazali normalizovat vztahy s Izraelom, ak ten skonci okupaciu. Zaujimave je, ze az dnes, ked ma Olmert nulovu podporu sa k nemu zazracne vracaju, ako keby tu uz nebol 5 rokov...
~
Cele toto je znoska popopravd pre neingormovanych. O to zakernejsie to vsetko vyznieva.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group