ISSN 1335-8715

12-03-2007   Matúš Demko   Rozhovory   verzia pre tlač

Andrej Mátel: Izrael ako jediné riešenie „židovskej otázky“

Blízkovýchodný región patrí v súčasnosti medzi najkonfliktnejšie územia našej planéty. Podľa teológa ANDREJA MÁTELA je zápas o zasľúbenú zem Izrael nielen politickým, ale hlavne duchovným konfliktom.

Reakcia na príspevok

RE: Antisemitizmus ?
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 15-03-2007 13:48


Máš pravdu, že sa možno snažím o politickú korektnosť, ale nepripadá mi normálne vyťahovať špinavosti iba jednej či druhej strany. Pre krátkosť priestoru ich musíš trochu "poukladať". Táto téma je na niekoľko kníh a napísať krátky objektývny článok je takmer nemožné, lebo sa ti stále zdá, že treba niečo doplniť.

A k vine Židov. Nedávno som náhodne zazrel spoveď pár Židov - účastníkov etnických čistiek v roku 1948 voči civilnému arabskému obyvateľstvu. Dosť sa im na to zle spomínalo a hanbili sa za to. Takže viniť iba jednu stranu z problémov Blízkeho východu je nezmysel.
Najviac ma irituje, keď sú kritici konkrétnych krokov Izraela označený za antisemitov. Izrael je podľa mňa jeden málo demokratický štát, ktorý si nazasluhuje toľkej ľútosti. To, že ostatný jeho susedia sú o pár tried horší je fakt, ktorý nič nemení na hodnotení samotného Izraela.

Izrael už dávno nie je životne ohrozený. Má najsilnejšiu armádu v regióne s jadrovým arzenálom. Jeho chrbát kryje najmocnejšia armáda sveta a hádam nik nepochybuje, že keby mal Izrael problémy tak USA zasiahnu tak ako v roku 1973. A ak by bol naozaj napadnutý určite pomôže i NATO (s čím maximálne súhlasím). Klišé o "štáte bojujúcom o prežitie" je už dávno neplatné.

Pri hodnotení Izraela si treba uvedomiť, že veľký vplyv tam majú ortodoxné skupiny Židov, ktoré neuznávajú ani existenciu dinosaurov (podobne ako ultrakonzervatívci v USA) a nie to ešte nejaké práva Arabov.

Ja osobne vždy bránim Židov pri napádaní z ovládnutia sveta a podobných nezmyslov, ale k Izraelu som kritický.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group