ISSN 1335-8715

12-03-2007   Matúš Demko   Rozhovory   verzia pre tlač

Andrej Mátel: Izrael ako jediné riešenie „židovskej otázky“

Blízkovýchodný región patrí v súčasnosti medzi najkonfliktnejšie územia našej planéty. Podľa teológa ANDREJA MÁTELA je zápas o zasľúbenú zem Izrael nielen politickým, ale hlavne duchovným konfliktom.

Reakcia na príspevok

RE: Dobrá otázka
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 14-03-2007 22:35


"Najprv vycitas izraelcom, ze pri boji s teroristami casto zabiju aj civilistov (co pri neuniformovanej rozptylenej teroristickej bande ani nie je inak mozne ),"

Chirurgicky presná vojna je propagandistický nezmysel a keď je vojna tak umierajú civilisti. Platí to vždy a všade.

Čo sa týka teroristov tak na boj s teroristami sú mnohé učinné metódy. Dokazujú to zásahy protiteroristických jednotiek na celom svete i keď je jasné, že terorosti majú výhodu byť krok napred. Konvenčná vojna je proti teroristom neúčinná. Dokazuje to vojna v Libanone 1982 a i potláčanie teroristov na vlastnom území Izraela. Klasickou ukážkou blamáže tejto taktiky je dnes Irak.
I samotnému Izraelu sa podarilo niekoľko ukážkových protiterostických zásahov napr. v ugandskom Entebbe v roku 1976. I tento zásah vykonávala armáda, bol však presne cielený a s minimálnymi škodami nezúčastnených osôb.
Libanon 2006 je typickou ukážkou "slona v porceláne" - veľa rachotu a minimálne výsledky. A ten "rachot" stál životy mnohých civilistov.

My dvaja si môžeme myslieť čo chceme, ale reálnym výsledkom tejto vojny je posilnenie vplyvu Hizbaláhu v Libanone. Hizbaláh obratne využíva pomoc pre postihnutých izraelským útokom a nie je vylúčené, že úplne preberie vládu v Libanone.

"potom vycitas spojencom, ze "letecky nezautocili na koncentraky". Tam by ti civilne obete nevadili ??? Alebo sa dal bombardovat koncentrak tak, aby zabili vojakov, a nie vaznov ???"

Takýto zásah bol reálny. Dokazuje to oprerácia "Jericho", úspešný útok britského letectva na väzenie vo francúzkom Amiense 18.2.1944. V spolupráci s odbojom tam bolo zachránených niekoľko desiatok francúzkych vlastencov pred popravou. I napriek niekoľkým obetiam je tento útok považovaný za absolútny úspech. Útok dokázal možnosť cieleného leteckého útoku na silne strážené väzenie s minimálnym počtom strát na smrť odsúdených ľudí pri zlikvidovaním väčšiny stráží.

"A ty rozoznas teroristu od civilistu ? Azda teroristi nosia uniformy ??? "

Máš pravdu a práve preto sa na boj sterorizmom používajú zásahy bezpečnostných jednotiek a nie plošné letecké útoky.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group