ISSN 1335-8715

12-03-2007   Matúš Demko   Rozhovory   verzia pre tlač

Andrej Mátel: Izrael ako jediné riešenie „židovskej otázky“

Blízkovýchodný región patrí v súčasnosti medzi najkonfliktnejšie územia našej planéty. Podľa teológa ANDREJA MÁTELA je zápas o zasľúbenú zem Izrael nielen politickým, ale hlavne duchovným konfliktom.

Reakcia na príspevok

RE: Dobrá otázka
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 14-03-2007 12:05


Trochu sa pri posudovaní izearelsko-arabského konfliktu zabúda na bývalých správcov týchto území - Britov. Opísal som to i vo svojom vstupe "nižšie". Treba len dodať, že Arabi bojovali po boku Veľkej Británie proti Turecku za sľub samostatnosti.
Londýn ich však špinavo oklamal a rozdelil si ich územie medzi výťazov - hlavne VB a Francúzko. I sám Lawrence z Arábie sa hanbil za vlastné vlády. To však nestačilo a an územie Palestíny začal tlačiť vo Veľkej Británii nežiadúcich Židov na územie Palestíny. Židia sa vtedy usilovali o vytvorevie vlastného štátu a Briti videli radšej Židov v Palestíne ako u seba. Tím nepriamo podporili sionistické hnutie.

A čo sa týka uznania štátu Izrael. Voľakedy som to povoažoval za jednoznačnú otázku. Arabi predsa musia uznať Izrael. Dnes to tak jednoznačne nevidím. Štát je totiš definovaný nejakým územím. Nám na Slovensku je to úplne fuk, ale pre Arabov musí byť dôležité čo sa rozumie pod "štátom Izrael". Mnohé časti územia sú sporné a mnohé nelegálne osady nie je nič iné ako snaha o získanie nového územia pre židovský štát. Jeruzalem je už v podstate "vyčistený" a neverím tomu,že by Židia pristúpili na vrátenie zabratého územia Arabom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group