ISSN 1335-8715

05-01-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Jozef Tiso a čas na rozsudok

Vo verejnosti prepukla debata o výrokoch arcibiskupa Sokola k Jozefovi Tisovi a vojnovému slovenskému štátu. Diskusia sa však pri tejto téme trvalo redukuje na prestreľky fanklubov, z ktorých jeden je bezvýhradne ZA a druhý PROTI. Konzervatívny pohľad Martina Hanusa na toto kontroverzné obdobie slovenských dejín, ktorý vyšiel pôvodne na stránkach .týždňa, je jedným z mála pokusov o objektívne zhodnotenie.

Reakcia na príspevok

RE: Aj môj názor
autor: Peter Adamka
e-mail: adamka.peter@zoznam.sk
pridané: 26-02-2007 17:58


Cast nasho uzemia bola zabrana Madarskom /admiralom Horthym/.
Kontkretne z dediny, v ktorej zila moja stara mama sa hravala so zidovskymi detmi pocas tohto obdobia ako male dievca. Pri ich deportacii z dediny (madarski vojaci) ked sa s placom lucili jej povedali. ,, My vieme, ze sa uz nikdy nevratime, my nosime hviezdy na obleceni, ale pride cas, ked vam krestanom budu krize vypalovat na celo,, trosku prorocke mozno detinske...?
Bola to obec, ktora bola vo vojnovom obdobi okupovana Madarskom. Toto Vase tvrdenie povazujem teda za ucelove-reagujuc na Vasu prvu vetu.
Tiez sa v pozitivnejsom svetle divam na osobu prveho prezidenta Dr. Tisa i ked vyvrazdovanie zidovskeho naroda v Europe bol velkym zlocinom, ktory sa stal. Treba vsak povedat, ze deportacia Zidov a nenavist voci nim nie je len slovenska zalezitost. Ide o jav, ktory stale pretrvava aj v inych narodoch. Zidia sa nikdy neetablovali v jednotlivych narodnych statoch, drzali si svoje nabozenske a kulturne tradicie a castokrat posobili kontraproduktivne.
Dr. Tiso urcite nevidel v Hitlerovi spasu Slovakov s jeho narodnym socializmom. Urcite si uvedomoval, ze Hiltler ako neznaboh a vyznavac okultnych praktik a pohanstva nebude mat sucit ani s katolicizmom. Je len otazne do akej miery mohol vzdorovat tomuto zlu.
Je zaujimave, ze v jednej casti Europy v koncentracnych taboroch zahynulo kopec nevinnych Zidov, v druhej sa Zidia podielali na VOSR a budovani neludskeho imperia ZSSR (vid najblizsi spolupracovnici vecneho uja Lenina).
Jan Pavol II sa ospravedlnil a prosil o odpustenie za vsetky nepravosti napachane krestanmi a pasivitu pocas 2. svetovej vojny.
A co sa tyka metropolitu arc. J. Sokola bol by som zdrzanlivy, pretoze existuju len akesi pesudo dokazy.
Je to vysledkom dlhodobej stvavej kampane voci katolikom zo strany niektorych medii, ktore su mimochodom donorovane prave potomkami tych, ktori zahynuli nedostojne v koncentracnych taboroch.
Z historickych chyb by sme sa mali poucit, nezabudnut a dobre veci ako tradicie uchovat a hladiet do buducnosti.


Pekny vecer vsetkym.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group