ISSN 1335-8715

18-01-2007   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Vzdelávacia revolúcia v rozvojovom svete

Od súkromných škôl v slumoch Afriky cez brazílske vzdelávacie reťazce až po indický „offshore tutoring“ – súkromný sektor v rozvojových krajinách prichádza s inovatívnymi vzdelávacími službami, ktoré by mohli pohnúť aj stojatými vodami školstva vyspelých krajín.

Reakcia na príspevok

RE: Lukas pre teba
autor: D
pridané: 21-01-2007 21:40


Ja ale kludnejsi nebudem, pokym viem, ze sa najdu ludia, nie deti, ktore maju zodpovednych rodicov, ktori maju stale moznosti tak sukromneho vzdelavania ako dalsich doplnkovych aktivit, ale deti nezdopovednych, lahostajnych rodicov, spojokne vystavia ich svojvoly a odmietaju aspon nejaku ochrannu ruku nad dietatom, minimalne ak ide o vzdelavanie. Dosah rodica je velky dnes uz aj na statnych skolach.

Obavam sa zonglerov s faktami a je mi jedno ci lavicovych alebo pravicovych. Paradoxne, na Ficovi sa zabava ten, kto dokaze spojit do clanku poukazovanie na male skoly, kde sa najviac poskytuje zakladna gramotnost niekde v subsaharskej afrike s investovanim najrychlejsie rastuceho sektora do vyssieho vzdelavania niekde v indii(co sa deje dlhe roky u nas taktiez, keby do toho kusok videl a nestudoval pravo ale techniku a to tak v pripade statnych ako i sukromnych skol).
Poukazovat na skodlivost statneho vzdelavania absolutne nehladiac na dosah rodicov, ci uz vzhladom na presun kompetencii konecne tam kam patria, na uroven obci, moznosti rodicov pre volbu sukromneho skolstva, volnocasovych aktivit, staroslivosti o dieta doma.
Jedine co ti zrejme prekaza je, ze skolsky system nie je prezraty v skutocnosti ziadnou ideologiou, ze deti nie su izolovane a od malicka sa ucia vedla seba zit, bez ohladu aku ideologiu pestuju rodicia. Chyba ti zrejme len to, ze deti nemozu byt bezmedzne indokrtinovane ak si to rodic zazela, ako sa to dialo, ale protisuhlasu rodicov za socializmu, chyba ti, ze deti nemozu byt vedene k nenavisti a predsudkom aj v skole, ktore sam siris. To je zrejme skutocne pozadie tych ciernobielych povrchnych uvah.

A odmieta vidiet to najpodstatnejsie, na com sa zhodne siroka skala ucitelov a rozhodne nielen tych statnych. Za poklesom vzdelavania na slovensku mozu aj rodicia, menej casu na dieta, menej zaujmu o dieta. Jedna skupinka deti taha so sebou druhu skupinku deti, "segregacia" problem len prehlbi. Bez ohladu na to ci bude skolstvo statne alebo sukromne, bez dobreho zazemia dietata doma nezmoze nic, navyse skolstvo je take, ake su deti a rodicia, rodicia su ucitelmi a z deti sa stavaju ucitelia.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group