ISSN 1335-8715

18-01-2007   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Vzdelávacia revolúcia v rozvojovom svete

Od súkromných škôl v slumoch Afriky cez brazílske vzdelávacie reťazce až po indický „offshore tutoring“ – súkromný sektor v rozvojových krajinách prichádza s inovatívnymi vzdelávacími službami, ktoré by mohli pohnúť aj stojatými vodami školstva vyspelých krajín.

Reakcia na príspevok

RE: Fraska
autor: Lahvac
pridané: 20-01-2007 22:39


Tato debata o ancap-e uz pripomina inu, ktora konci niekde v ensoc-e. A vobec vsetky totalitne ideologie

Zacalo to prorokom, ktory sa rozhodol, ze podstou vsetkych spolocenskych procesov je ekonomika a cela spolocnsot je v zasade materialna. Vsetko teda mozeme zjednoduchsit na prblematiku vlastnictva. Pritom ani nie je dolezite, ci to prorok Marx alebo prorok Hayek takto mysleli, k studiu ich tvorby je treba prejst otravnou fazou studia autorov, na ktorych navazuju a z ktorych vychadzaju, co jednak brani cinorodemu zapalu a navyse by mohlo viest k odpornej hereze.

S vulgarizovanou, patricne osekanou teoretickou znalostou diela proroka, ktore staci na dosiahnutie tej nadhernej istoty, ze vsetkemu v spolocnosti rozumiem, na rozdiel od tych hlupakov, co genialitu majstra nechapu mozno pristupit k vytvoreniu mytu o prirodzenom stave ludskeho spoluzitia, kym prislo to velke zlo, co ho porazilo a systemov dogiem.:

" Vlastnictvo je prirodzene pravo, ktore ontologicky *JE* a jeho existenciu netreba nijak vysvetlovat. Vlastnictvo znamena, ze ktokolvek vlastni to, co jedinec ziskal dobrovolnou dohodou. Dobrovolna dohoda je taka, ku ktorej nebola ziadna zo stran nutena fyzickym nasilim alebo statom". Ake jednoduche a konzistentne! Podstata sveta objavena! Taky maly certik na pravom pleci by sa vsak pytal: "A co vydieranie" atd.

Postupne tato kremanonska teoria zacina prechadzat obdobiami nutnosti dat aspon tie najkriklavejsie veci do nejakeho vztahu s realitou. Od primitivnych prototeorii, ze vsetci maju zaujem na spravodlivosti a tak sa poskodeny a pachatel chytia za ruku a minutu po spachani trestneho cinu pojdu spolu na sud sa prostrednictvom dalsich dielcich teoretikov(v tomto pripade trebars Hoppe) dostavame k akemusi socialne inzinierskemu systemu akychsi poistovni, ktore budu eliminovat rozdiely v schopnosti nasilim presadit svoju pravdu a tak nutit ludi hladat spravodlivost. To ma 2 dosledky, jednak sa cista teoria stava zlozitejsou a konkretnejsou. Presne tym sa vsak ukazuje aj jej mozne chyby v praxi.

Postupne dochadza k transformacii "velkeho skoku k idealu, ktory nepride za mojho zivota ale raz, raz, ked budu ludia pripraveni..." na male krociky zmensovania statu, ktory nakoniec dosiahne pre big bangovy bod a zmizne z dovodu straty tahu na branku sposobeneho frustraciou z marneho cakania na "sudny den". Pomahaju aj priklady z praktickeho zivota, dosvedcujuce udajny nastup "noveho sveta". Thatcherizmus je pre anarchokapitalistov takouto "parizskou komunou".

Cele ucenie sa posuva ale ostava ciel...spolocnost bez statu, ktora sa bude riadit prirodzenymi, objektivnymi, vedecky pozitivisticky pomenovanymi pravidlam, ktore budu neporusitelne tak ako prirodne zakony.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group