ISSN 1335-8715

14-10-2003   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Chcete pomôcť Slovensku? Nechoďte do politiky!

Hovorí sa, že kto v mladosti nebol ľavičiarom, nemal srdce. Ak by to bola pravda, asi by sme museli skonštatovať, že nám tu v poslednom desaťročí vyrástla generácia s kamenným srdcom - tá totiž väčšinovo nadŕža pravici. Presnejšie by asi bolo, keby sa o mladých hovorilo ako o idealistoch s revolučnými sklonmi a o starých ako o pragmatických reakcionároch.

Reakcia na príspevok

re:
autor: Dewey
pridané: 28-10-2003 19:42


“K tym tzv obetiam kapitalizmu asi tolko. Je rozdiel v tom, ci ta zabije iny clovek a je rozdiel v tom, ked zomries, lebo si lahkomyselne predal byt, niekedy predtym sa s teba stal alkoholik, narkoman a pod. a nasledne si skoncil na ulici. Zivot je prilis velky dar nato, aby sa s nim mohlo narabat nezodpovedne”
Absolutne ignoranstvo voci velkej skupine ludi, ktora v ranno kapitalistiskom obdobi zomierali koli koncentracii ekonomickej moci v rukach malej skupiny ludi, ktory vdaka tomu mohli ucinne vykoristovat robotnicku triedu. {Odporucam aspon dobovu beletriu, ked Ti uz seriozna historia nevonia}
“Samozrejme, aj ked sa niekto zakopne a urobi chybu ma sa mu vytvorit priestor, aby sa mohol pozviechat a opat sa zaradit do spolocnosti. Toho je dnes uz charita schopna.”
Snad ludia nemaju cakat, ze Ti, co profituju na pravidlach vdaka ktorym mozu nemoralne osklbat urcitu skupinu ludi, najdu stratenu moralku a aspon omrvinku im vratia cez charitu.{nehovoriac o tom, ze sama charita moze podmienovat svoju pomoc kadecim, napr. ideologickou oriantaciou} Nebudte naivny.
“Mam znamu, ktora sa venuje tymto ludom v Blave a vravi, ze ked bezdomovec CHCE, tak tu existuje rebrik, aby sa so svojej situacie dostal.”
Ale to je specificka skupina ludi, otrhnutych od spolocnosti, ale co tie tisicky rodin ktore ziju z priemernej a mensej mzdy? Snad mi nechces povedat,ze hodnota prace kvalifikovaneho robotnika za 10 rokov zodpoveda jednemu strednemu mercedesu, alebo 2izbovemu bytu v Bratislave.
“Je to len otazka chcenia.”
V Tebou spominanom pripade ano, do urcitej miery. Lenze tu ide o specificky problem socialne “odlucenych” ludi.
“Som za sucit, ale nemozno vnucovat radu a pomoc dospelim ludom, ktory si radu nepytaju a pokracuju vo svojej sebadestrukcnej ceste. Pomoc ano, ale aby to nebolo vytvaranie zavislosti, kde sa dotycny viac spolieha na pomoc statu, nez na vlastne sily a nehovor mi, ze socialny stat tuto zavislost nevytvara.”
Ano, to riziko tu je. Na druhej strane, ak sa niekto uspokoji so standartom ktory mu prinasa zivotne minimum{skus si predstavit, ze z neho zijes} tak si viem celkom dobre predstavit, ze jeho cesta nepovedie na trh prace, ale na ine formy obzivy. Zial, zdedili sme nejaku struktutu hospodarstva, jej zodpovedajucu kvalifikaciu ludi, problem treba riesit citlivo a nie hlava nehlava ignorujuc vychodiska.
“Vytvara ju aj ten svedsky a keby si sa spytal mnohych radovych Svedov, oznacili by prave tento nedostatok iniciativy za problem.”
Keby si sa opytal mnohych radovych americanov, aku iniciativu musia vynakladat clenovia z rodovych milionarskych klanov, aby si udrzali socialny standara, tiez by asi mohli konstatovat toto iste. Naozaj veris tomu, ze chybajuca iniciativa je prekazkou na zlepsovanie ekonomickeho statusu vacsiny?{Problem je tak siroky, ze je mi ho luto otvarat } a ze je to uplne nezavisle {kde kolvek na svete} od moralnych hranic, ktore ma clovek postavene?

”ako zbavit ludi na Slovensku zavislosti od statu. Politici mozu deregulovat, a mozu tej zavislosti ludi naucit, ale nemozu ludi od nej odnaucit. To je problem sucasnej slovenskej spolocnosti. A spolocnost tym trpi, lebo tak prichadza o talenty, ktore namiesto toho, aby rozmyslali ako si pomoct, aby nieco vymysleli, dostali nejaky napad, myslia len na to, kedy pride soc. davka.”
Zase zovseobecnujes. Odporucam zacat podnikat! Pre Teba inu radu nemam. Skus zacat podnikat od nuly(-30%), bez akychkolvek business kontaktov v oblasti do ktorej sa pustis(-40%). A odporucam zacat podnikat s patdesiatkou na krku, rodinou, manzelkou a dozivajucimi rodicmi{ak niesi ignorant –20%}. Odhadujem to tak na 10% ze to za tychto vychodisk rozbehnes{pri tvojej bohatej kreativite, usilovnosti, sikovnosti, rozhladenosti…} 90% znamena vacsie stradanie ak akceptovanie podpriemerneho zamestaneckeho pomeru. Ak to dokazes Ty, dam uprimne klobuk dolu.
P.S. Prosim, prezrad, cim sa zivis, pevne verim, ze sa vykrutis ako had, ale neda mi nepolozit tuto otazku.

”Ale mozno myslis na ine obete kapitalizmu, na robotnikov 19.storocia, na vsetkych tych Oliverov Twistov, co uz v siedmych rokoch pracovali v tovarnach... “
Spravne…

”Zlepsit situaciu najchudobnejsich sa pokusali dva typy politickych stran. Na jednej strane bola socialna demokracia, co sa vtedy rovnalo dnesnym komunistom. Oni chceli revolucnou cestou zhodit kapitalizmus a nastolit vladu robotnikov. V USA tomu zodpovedali progresivisti, ktorych hnutie malo silny protestantsky naboj.
Socdemaci neurobili pre zlepsenie zivota robotnikov nic, len vela kriku a strajkov.”
Zase tliachas a improvizujes.{inak povedane, snazis sa vnucovat to ako by si to rad videl ty, bez ohladu na fakty} Strucne. Islo o hnutie za socialne prava, ktore sa formovalo v mnohych rovinach. Spoluposobenie vo vsetkych rovinach vyustilo v socialnu legislative.{ale aj vo vseobecnu demokratizaciu} Treba priznat, ze sa na nej naozaj podielali velke konzervativne{nieco ine ako dnesna neokonzervativna politika} autority{a spravne, zvacsa protestanti} ale rovnako aj liberalne, ktore odmietli bezhlavo obhajovat laissez-faire politiku a ignorovat korporativnu realitu a oligokraciu, ktora sa podielala na katastrofalnych zivotnych podmienkach vacsiny.{tu hovorime najma o Anglicku a USA}. V Anglicku to vyustilo az do stiepenia lib.demokratov{odidenci a odbori zalozili Labour party}. V inych krajinach EU bol tento process vsak trochu iny. Ale rozhodne nemam ambicie suplovat stredoskolske ucebnice.
“Akonahle sa kapitalizmus dostal na urcitu vyvojovu uroven, rodicia zacali svoje deti posielat do skol a nie do fabrik.”
Iste hned ako im to socialna legislativa umoznila resp. vytvorila na to priestor.
“Deti tam musia pracovat, lebo by sa ich rodiny jednoducho neuzivili. Za desat dvadsat rokov ale bude tato krajina na takej urovni, ze rodicia budu svoje deti posielat do skol a nie do fabrik. Vsetko je vec vyvoja.”
Odporucam stravit chvilku na strankach UN a skumat mieru gramotnosti v jednotlivych krajinach vo vztahu k HDP. Potom som ochotny diskutovat.

”Slovensko ma tuto fazu uz za sebou, ale ani mi neoklameme historiu. Ak chceme jednoducho dobehnut zapadnu Europu, nemozeme si dovolit taky socialny stat ako maju oni.”
Nie, my si ho nemozeme dovolit len a len preto, aby kapital nezobral nohy naplecia a neprestahoval sa inam a naopak, aby k nam prudil z krajin, ktore garantuju vyssi soc. standard ale prirodzene vo vseobecnosti nizsie zisky pre velke korporacie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group