ISSN 1335-8715

05-01-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Jozef Tiso a čas na rozsudok

Vo verejnosti prepukla debata o výrokoch arcibiskupa Sokola k Jozefovi Tisovi a vojnovému slovenskému štátu. Diskusia sa však pri tejto téme trvalo redukuje na prestreľky fanklubov, z ktorých jeden je bezvýhradne ZA a druhý PROTI. Konzervatívny pohľad Martina Hanusa na toto kontroverzné obdobie slovenských dejín, ktorý vyšiel pôvodne na stránkach .týždňa, je jedným z mála pokusov o objektívne zhodnotenie.

Reakcia na príspevok

RE: Tiso
autor: D
pridané: 09-01-2007 13:32


"Ale samozrejme, mal prejavy, niektoré však s postrádaním autenticity, protižidovské"

Ako tej autenticite rozumiet? Tiso mal protizidovske prejavy uz pred vznikom Slovenskeho statu. "Autenticky" mal rasovo/nabozenske predsudky, totalitne ambicie, krasne sa to da ilustrovat na skolstve.(vid niekde vyssie)
Nebol to Tiso, bol to Mach...no bud sa robi z Tisa zajatec nemeckej svojvole alebo Macha a Tuku. To nie on, to ti druhi...
"V tom období a aj dávnejšie predtým však žiaľ nič nezvyčajné, taký Štúr či Vajanský boli voči Židom tiež názorovo "milí" Tisova vina je podľa mňa v rovine morálnej, nie trestnoprávnej."

Nabozensky podnieteny antisemitizmus bol na slovenku velmi rozsireny, neskor sa ku nema pridal ekonomicky rozmer, ktory mal zase nabozenske vychodiska. Tykal sa aj evaniekolkov(v SNS), asi by inak nenasli spolocnu rec s HSLS a fasistickymi satelitmi, ked uzrupili moc.

"Nemožno postaviť na rovnakú úroveň Tisu s Machom, Tukom či Ďurčanským"
Suhlasim, ale s tym rozdielom, ze to odmietam prave koli tej snahe stavat ho do svetla zajatca tych dalej menovanych dvoch, alebo zmensovat jeho podiel na tych udalostiach poukazovanim na Machu a Taku.

"židovský kódex bol vládny zákon"
Zidovsky kodex bol len legitimizovanim existujuceho stavu, ked deporacie davno prebiehali. Tiso reagoval na notu z Vatikanu velmi cynicky a ked uz nic ine, tak len toto poukazuje na jeho bezcharakternost.

"Osvienčimu sa zistilo, kam vlastne Židia idú"
Ano, lenze v tom zmysle, ze to zistil ten obycajny lud, oblbovany kontrolovanou a cenzurovanou tlacou.
Tiso to vedel skor. Podla vsetkeho Tiso mohol predpovedat osud zidov, nemal sice vestecku gulu, aby to vedel predvidat do detailov, ale informacii mal dost.(Aj Vatikan ich mal.) A uz len samotne deportacie, arizacie, sposob, akym "urady" pristupovali ku predstavitelom zidovskej obce, uz to same o sebe je odsudeniahodnym cinom, pre ktory neexistuje ospravedlnenie.

"totiž nutnosť vyhlásiť samostatné Slovensko"
Slovensko samostatne nebolo, omyl, podporovalo(napr. prostrednictvom zbrojarskej vyroby) Hilerove tazenie.
V prvych dnoch slovenskeho statu bola rozohnana opozicia, jej predstavitelia boli prenasledovan a zatvarani(a to neboli rozhodne len komunisti a socdemaci). Apropo, samostatne, ved si povedzme, s kym vsetkym tu diktaturu HSLS vytvorilo...
A iluzia samostatnosti by sa rychlo rozplynula spolu s tymto narodom, keby mal Hitler uspech. Ak nas mnichov zatlacil na okraj priepasti, tak Tiso nas do nej hodil, a niekori, odvolavajuc sa na prijemne pocity z volneho padu(ktore mne su ukradnute) si neuvedomuju, ze niekde ta priepast ma dno.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group