ISSN 1335-8715

05-01-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Jozef Tiso a čas na rozsudok

Vo verejnosti prepukla debata o výrokoch arcibiskupa Sokola k Jozefovi Tisovi a vojnovému slovenskému štátu. Diskusia sa však pri tejto téme trvalo redukuje na prestreľky fanklubov, z ktorých jeden je bezvýhradne ZA a druhý PROTI. Konzervatívny pohľad Martina Hanusa na toto kontroverzné obdobie slovenských dejín, ktorý vyšiel pôvodne na stránkach .týždňa, je jedným z mála pokusov o objektívne zhodnotenie.

Reakcia na príspevok

Tiso
autor: Peter Kostka
e-mail: flea83@azet.sk
pridané: 09-01-2007 3:04


Hodnotiť nielen Jozefa Tisu, ale aj iných popredných predstaviteľov 1. Slovenského štátu je veľmi náročné. Nemožno postaviť na rovnakú úroveň Tisu s Machom, Tukom či Ďurčanským. Všetci majú vlastný osud a vyžaduje si to individuálny prístup. Tiso je doslova zdémonizovaná postava, neverím, že nebyť tak dlhého obdobia komunistickej diktatúry, tak by bol Tiso tak vnímaný ako dnes. Sú veci, ktoré platia vždy: Dlhodobo bol v HSĽS jedným z najumiernenejších, ako posledný chcel koniec ČSR, dlhodobo uperdnostňoval splnenie Masarykovho sľubu a onašej autonómii ako absolútne najjednoduchšej forme sebaurčenie Slovákov, to, čo pochopil Ďurčanský už dávnejšie a Sidor vôbec pochopil v hodine dvanástej u Hitlera, totiž nutnosť vyhlásiť samostatné Slovensko, inak si nás rozdelia susedia, najmä Horthyho Maďarsko, židovský kódex bol vládny zákon, Tukov i Machov výtvor, nie Tisov, ktorý si vynútil udeľovanie výnimiek, až neskôr po úteku prvých Židov z Osvienčimu sa zistilo, kam vlastne Židia idú, aj Nemci sa ho snažili odstrániť prostredníctvom atentátu, odmietol SNP, lebo vedel, že je vyhlásené predčasne a správne predpovedal také hrozné následky, vyznamenal Nemcov po potlačení povstania, aby záchránil niekoľko desiatok zajatých Slovákov, bol zavraždený na zákláde túžby Beneša, hoci poprava nevyšla a doslova ho "dokončili", čo sa jednoduche, ak poprava nevyjde, nesmie stať..... Ale samozrejme, mal prejavy, niektoré však s postrádaním autenticity, protižidovské..... V tom období a aj dávnejšie predtým však žiaľ nič nezvyčajné, taký Štúr či Vajanský boli voči Židom tiež názorovo "milí"
Tisova vina je podľa mňa v rovine morálnej, nie trestnoprávnej.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group