ISSN 1335-8715

05-01-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Jozef Tiso a čas na rozsudok

Vo verejnosti prepukla debata o výrokoch arcibiskupa Sokola k Jozefovi Tisovi a vojnovému slovenskému štátu. Diskusia sa však pri tejto téme trvalo redukuje na prestreľky fanklubov, z ktorých jeden je bezvýhradne ZA a druhý PROTI. Konzervatívny pohľad Martina Hanusa na toto kontroverzné obdobie slovenských dejín, ktorý vyšiel pôvodne na stránkach .týždňa, je jedným z mála pokusov o objektívne zhodnotenie.

Reakcia na príspevok

Rusi na hraniciach
autor: Mucha Puk
pridané: 06-01-2007 18:57


V hodnoteni vtedajsej situacie mi trosku chyba hodnotenie geopolitickej situacie v strednej Europe, z ktorej kazdy tunajsi politik musi vychadzat (signifikantnou vetou je veta akehosi komentatora na situaciu v SE v 90-tych rokoch, ze bez pritomnosti US jednotiek v Nemecku by sa ziadna velka ekonomicka liberalizacia v strednej Europe nekonala. Vid. nakoniec vzdialenejsie Slovinsko a jeho komunitny ekonomicky system, pripadne Bielorusko.).
Nemecko bolo uplne pustene z retazi.
Naraznikova zona medzi Nemeckom a Ruskom sa rozsypala ako domcek z karat.
Neskor Nemecko bleskovo obsadilo zapadnu Europu. Pravdepodobne chceli uzavriet zmluvu s Britaniou a vraj sa zacala demobilizacia Wermachtu.
Rusi, pokial niekedy odhalia svoje archivy, pravdepodobne v 1941 stali na zapadnych hraniciach a chystali sa prevalcovat Europu v pocte 5 mil. vojakov - najvecsej vtedajsej armady sveta.
Je mozne, ze povodne plany pre zidov (chazarov) hovorili o vytvoreni zidovskeho statu v Polsku. Neskor boli plany zmenene.
A samozrejme sa zabuda i na radost cirkvi, min. z prinavratenia napr. pruskeho uzemia do jej lona po tretom deleni Polska.
A na zaver, bolo by dobre zhodnotit vseobecnu zapadnu profasisticku naladu. Rozne fasisticke hnutia, eugenika a pod. Dnes sa vsetcia tvaria ako demokrati, ale to, ze v US skoro prebehol fasisticky prevrat sa radsej nehovori. A Britania sa tiez maskuje. Mali stastie, ze sa ten fasizmus u nich naplno neprejavil v zmene rezimu. Ale Stojadinovic, Pilsudsky, Horty, Tiso, Peten, Mussoliny, Hitler... to predsa neboli nahody tej doby na inak krasnej demokratickej mape Europy. Skor signifikanty jej celkoveho fasistickeho, ci narodnosocialistickeho naladenia (nehovoriac o komunistickom).
Nechcem moralne hodnotit tychto politikov. Len pripomenut iste spolocenske kudrlinky.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group