ISSN 1335-8715

05-01-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Jozef Tiso a čas na rozsudok

Vo verejnosti prepukla debata o výrokoch arcibiskupa Sokola k Jozefovi Tisovi a vojnovému slovenskému štátu. Diskusia sa však pri tejto téme trvalo redukuje na prestreľky fanklubov, z ktorých jeden je bezvýhradne ZA a druhý PROTI. Konzervatívny pohľad Martina Hanusa na toto kontroverzné obdobie slovenských dejín, ktorý vyšiel pôvodne na stránkach .týždňa, je jedným z mála pokusov o objektívne zhodnotenie.

Reakcia na príspevok

RE: Aj môj názor
autor: tato
pridané: 06-01-2007 14:11


Je vidiet , ze si odbornik na historiu . Hned na zaciatku spravne upozornis, aby sa nemiesali hrusky s jablkami . Vzapati si v uvode dvoch odstavcoch odporujes :

" Ano, Dr. Tiso si mohol umyt ruky, cuvnut a nechat to na niekoho ineho "
" Dr. TISO necuvol. Ale neurobil tak z vlastnej vole."
Tak teda mohol cuvnut alebo nemohol ?
Podla mna mohol a aj cuvol . Nie, ze by bol sam, pred nim cuvli, Daladier, Chamberlain, Benes....To ho ale neospravedlnuje .

" Niektore veci by sa z dnesneho pohladu mozno dali urobit lepsie ale nezabudajme ze aj J. Tiso bol len clovek, bol obmedzovany celkovou geopolitickou klimou, ktora tu vtedy vladla a nemal pri sebe tu casovu lupu, ktorou sa na toto obdobie pozera dnes. "

To je pravda , ale uz on mal tiez historicku skusenost . Prvy krat cuvol pri Viedenskej arbitrazi , kde bol ako predseda vlady spolocne s F.Durcanskym min. spravodlivosti. Druhy krat to bolo uz len cista formalita . Jedina moznost bola prestat sa nechat vydierat a povedat NIE .

" Konecne to po com sme tuzili 1000 rokov alebo dalsie roky neslobody? "

Samozrejme tieto "keby udalosti" si mozem naprogramovat aj takto
Ak by Tiso necuvol pred Hitlerom mozno by bol zabranil komunizmu , ktory aj vdaka nemu u nas zapustil hlboke korene . Ak by Tiso nebol knaz, dnes by si takmer nikto nespomenul kto to bol . Trufam si povedat , ze tieto moje konstrukcie su pravdepodobnejsie ako tie Tvoje co by bolo keby .

Mna u arc. Sokola prekvapilo hodnotenie cloveka-obdobia ("za Tiovej vlady") z materialistickeho hladiska . Pripomina mi to hodnotenie obdobie komunizmu tiez podobnymi slovami . Kazdy nesieme osobnu zodpovednost za vlastne slova a ciny .


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group