ISSN 1335-8715

05-01-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Jozef Tiso a čas na rozsudok

Vo verejnosti prepukla debata o výrokoch arcibiskupa Sokola k Jozefovi Tisovi a vojnovému slovenskému štátu. Diskusia sa však pri tejto téme trvalo redukuje na prestreľky fanklubov, z ktorých jeden je bezvýhradne ZA a druhý PROTI. Konzervatívny pohľad Martina Hanusa na toto kontroverzné obdobie slovenských dejín, ktorý vyšiel pôvodne na stránkach .týždňa, je jedným z mála pokusov o objektívne zhodnotenie.

Reakcia na príspevok

RE: Aj môj názor
autor: D
pridané: 05-01-2007 20:34


"Tam bolo Tisovi povedané buď budeš plniť čo chceme ... alebo pôjdeš aj s Tvojím slovenskom do hája."
To je jeden z najvacsich mytov, na ktorych je ostatne postavena cela Tvoja obhajoba Tisa.

Antisemitizmus a totalitne pozadie existovalo v HSLS davno predtym, ako vznikol slovensky stat, ako sa dostalo HSLS ku moci. Hned od pociatku sa zacali hladat cesty, ako uspokojit majetkove zaujmy. Slovensko sa stalo fasistickou krajinou aj z hladiska ekonomiky. Antisemitizmus sa predral do popredia. Moralny clovek, krestan, by sa azda omietol podielat na tom barbarstve. Nepomohol ani apel Vatikanu, ten sa dockal len cinickej odpovede. Zo strachu o narod sa museli vysporiadat s nepriatelskymi narodmi, boli to v prvom rade zidia, ktory ohrozovali vplyv cirkvy v skolstve. Pavol Carnogursky, chvilu potom, co sa chopil svojho postu mohol konstatovat zavratny uspech, ktory v cistkach v skolstve HSLS dosiahlo.
Tych niekolko desatisic zivotov, ktore vyhasli bez toho, aby ktokolvek za nich zdvihnut zbran nie je tragediou?
Co sme ziskali slovenskym statom? Otroctvo vazalstvo, ktore si odniesli hned desatisice zidov a romov. V odboji padli dalsie tisice slovakov a nielen vojakov a nebojovali len proti nemeckym vojakom...SNP bola obcianska vojna.

A ak sa dovolavas nejakych nazorov tych, co to zazili, tych, ktory mali k dispozicii len cenzurovanu tlac a tych, ktory casto len zaplatali miesta po cechoch a zidoch, profitovali z toho, co ini vytvorili, tak sa skus zoznamit aj so svedectvami z druhej strany.

"Skuste sa vlozit do ulohy Dr. TISA."

To zial nedokazem a ani nechcem dokazat, neviem sa vzit do koze antisemitu, vraha a diktatora. Ak to dokazes ty a hladas tie najuzasnejsie spasitelske motivacie v jeho hlave a nevidis tu nenavist a predsudky, lasku ku samemu sebe, bezcitnost, tak mi je Ta uprimne luto.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group