ISSN 1335-8715

05-01-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Jozef Tiso a čas na rozsudok

Vo verejnosti prepukla debata o výrokoch arcibiskupa Sokola k Jozefovi Tisovi a vojnovému slovenskému štátu. Diskusia sa však pri tejto téme trvalo redukuje na prestreľky fanklubov, z ktorých jeden je bezvýhradne ZA a druhý PROTI. Konzervatívny pohľad Martina Hanusa na toto kontroverzné obdobie slovenských dejín, ktorý vyšiel pôvodne na stránkach .týždňa, je jedným z mála pokusov o objektívne zhodnotenie.

Reakcia na príspevok

Aj môj názor
autor: Pomocník Historika
pridané: 05-01-2007 17:44


ak dovolíte môj názor.....

Myslím si, že je potrebné rozlišovať a oddeliť jablká od hrušiek a nepliecť ích dohromady. Čo sa týka židovskej a cigánskej otázky tá je jasná a nevyvrátiteľná. Tam bolo Tisovi povedané buď budeš plniť čo chceme (presne tak ako nám teraz diktuje NATO,USA, EU a za socializmu ZSSR) alebo pôjdeš aj s Tvojím slovenskom do hája. A on bol prezident a teda sa musel snažiť zachovať pre väčšinu národa pokoj i keď je to pre tých čo to postihlo kruté. A pokiaľ sa týka toho čo hovoril otec Sokol tak on hovoril o tom ako bolo slovákom a ako sa slovensko hospodársky rovnalo najvyspelejším štátom sveta. Starší ľudia čo to zažili jasne hovoria.Napríklad. Žebračenky boli tak vysoké, že sa vôbec neoplatilo chodiť do práce. To je tiež nevyvráteľný fakt. A čo sa týka iných otázok bolo presne tak ako to bolo za socíka a ako je to i dnes
Preco vznikol Slovensky stat?
Na zaciatku roku 1939 nevyzerala mapa Europy tak ako dnes. Na zapade bolo Nemecko, na juhu Madarsko a na severe Polsko. Poliaci a Madari len cakali kedy nas roztrhaju co v plnej miere dokazali na Viedenskej arbitrazi.
Potom prisiel odkaz od Hitlera - chcem Cechy, Slovensko ma nezaujima. Ak chcete, vyhlaste samostatnost a ja ju budem garantovat alebo vas necham napospas osudu.Radsej sme sa mali nechat obsadit Madarmi? (ked o tomto ich umysle niekto pochybuje nech ho presvedci madarsky utok hned par dni po 14.3., ktoremu padlo za obet niekolko desiatok slovenskych vojakov i civilistov a stratili sme rozsiahle uzemia na vychode Slovenska).
Ak by sme sa stali sucastou Horthyho obnoveneho "Velkeho Madarska", nielenze by zahynuli nasi Zidia (nie 70000 ale 90000, lebo by im nikto nedal prezidentske vynimky; z Madarska bolo deportovanych 600000(!) Zidov), ale najskor by sa v tych vagonoch viezli aj Slovaci.
Navyse o autonomiu sme sa usilovali uz od Clevelandskej dohody, bola potvrdena Pittsburgskou dohodou ale zo strany Cechov nikdy nebola uplatnovana a Slovensko bolo len zaostalou koloniou pre vyspelejsie Cechy.

Pytam sa vas, co by ste si vybrali vy? Konecne to po com sme tuzili 1000 rokov alebo dalsie roky neslobody?

Ano, Dr. Tiso si mohol umyt ruky, cuvnut a nechat to na niekoho ineho.Mohol, ale neurobil. Neurobil to prave preto, ze citil zodpovednost za buduci vyvoj SLOVENSKA a vsetkych jeho obyvatelov. Bol zodpovedny a prave preto neprenechal osud tolkych zivotov neistemu vyvoju.Niektore veci by sa z dnesneho pohladu mozno dali urobit lepsie ale nezabudajme ze aj J. Tiso bol len clovek, bol obmedzovany celkovou geopolitickou klimou, ktora tu vtedy vladla a nemal pri sebe tu casovu lupu, ktorou sa na toto obdobie pozera dnes. A nezabudajte na zakladny omyl samozvanych historikov - hodnotit z pozicie cloveka, ktory tu vtedy zil a nie ktory tu zije teraz.
Skuste sa vlozit do ulohy Dr. TISA. Ze vy by ste radsej cuvli a odisli do ustrania hned na zaciatku? Potom nie ste zodpovedni, lebo vsetko co by sa vykonalo pod tym vedenim ktore by prislo po vas by bolo vasou zodpovednostou. Mozno nie pravne, ale urcite aspon moralne(teda aspon u slusnych ludi to tak je).

Dr. TISO necuvol. Ale neurobil tak z vlastnej vole. Za samostatnost hlasovalo vsetkych 80 poslancov Slovenskeho snemu(riadne demokraticky zvoleneho). Odmietol tak urobit sam v Berline, kam ho narychlo zavolal Hitler, aby mu vysvetlil situaciu. Aj toto svedci o jeho ucte k zakladnym hodnotam a o tom ze nezradil krestanske principy.

Pripajam sa k arc. Sokolovi. Aj ja si vazim Dr. Tisa.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group