ISSN 1335-8715

05-01-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Jozef Tiso a čas na rozsudok

Vo verejnosti prepukla debata o výrokoch arcibiskupa Sokola k Jozefovi Tisovi a vojnovému slovenskému štátu. Diskusia sa však pri tejto téme trvalo redukuje na prestreľky fanklubov, z ktorých jeden je bezvýhradne ZA a druhý PROTI. Konzervatívny pohľad Martina Hanusa na toto kontroverzné obdobie slovenských dejín, ktorý vyšiel pôvodne na stránkach .týždňa, je jedným z mála pokusov o objektívne zhodnotenie.

Reakcia na príspevok

SS
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 05-01-2007 13:13


SS divízie boli vytvorené pôvodne ako ozbrojená stráž prominentných nacistov, ale postupne sa stávali plnohodnotnými bojovými jednotkami, ktoré boli dobre vyzbrojené, vycvičené a motivované (týka sa to "nemeckých" SS). Vzhľadom na to,že príslušníkom nemeckej armády mohol byť len občan Nemecka (aspoň formálne, neoficiálne bojovalo po boku Nemcov veľké množstvo Rusov, Ukrajincov atď) riešením pre ozbrojené sily bolo začleniť príslušníkov iných štátov do jednotiek SS, ktoré nemali obmedzenia čo sa týka príslušností k štátu. Príslušníci týchto národov nechceli bojovať za Hitlera, ale proti komunistum (ZSSR). Ale stávalo sa, že bojovali i na západnom fronte. Najslávnejšia zahraničná divízia SS bola Viking, ktorá sa skladala zo škandinávcov, ktorá bola veľmi efektívnou bojovou silou nasadzovanou na kritické úseky fronty. Väčšina divízií "zahraničných" divízii SS však boli len narýchlo pozbierané zberby "kadečoho", ktoré sa skôr "preslávili" krutosťami na civilistoch, ako statočnosťou voči nepriateľom. Našťastie však Slováci sa v týchto jednotkách nevyskytovali a neviem dokonca ani o nejakom jednotlivcovi, ktorý by slúžil u SS.

Na konci vojny jednotky SS "dokopávali" do svojich radov kadekoho ("Buď SS, alebo trestné jenotky") a tak ak sa stal niekto členom SS na konci vojny tak to nič nohovorí o jeho názoroch, charaktere atď.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group