ISSN 1335-8715

05-01-2007   Martin Hanus   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Jozef Tiso a čas na rozsudok

Vo verejnosti prepukla debata o výrokoch arcibiskupa Sokola k Jozefovi Tisovi a vojnovému slovenskému štátu. Diskusia sa však pri tejto téme trvalo redukuje na prestreľky fanklubov, z ktorých jeden je bezvýhradne ZA a druhý PROTI. Konzervatívny pohľad Martina Hanusa na toto kontroverzné obdobie slovenských dejín, ktorý vyšiel pôvodne na stránkach .týždňa, je jedným z mála pokusov o objektívne zhodnotenie.

Reakcia na príspevok

Mein Kamf
autor: Martin Pener
e-mail: martin.pener@prave-spektrum.sk
pridané: 05-01-2007 9:01


Tisi nepotreboval vediet o nemeckych planoch z r.1943 na zlikvidovanie Slovenska. Predsa v Hitlerovom "programovom vyhlaseni" Mein Kamf to bolo uz v 20.rokoch napisane jasne: Slovania maju obyt otrokmi. Sme my Slovaci Slovanmi? Sme! Tak co nasi vtedajsi (1938-39) politici mysleli ze dosiahnu.

I ked je pravda ze az do r.1942 nebolo jasne ako dopadne vojna a nez byt sucastou Madarska (co v r.1939 hrozilo), bola nadej na aky taky slovensky statik pod nemeckym patronatom.

SNP bola sice vojensky neuspesny akcia, no po vojne nas jeho "odkaz" vlastne zachranil. Ved Slovensko vyhlasilo vojnu Poliakom, ZSSR, USA, Britom... ale na konferenciach v r.1947 sme ako jedini z byvalych nemeckych satelitov nepodpisovali mierove zmluvy ako Madari, Fini, Taliani, Rumuni - tvarili sme my nic - my Ceskoslovensko. (Mozno ani Chorvati - tych zas mozno zastitila Juhoslavia.)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group