ISSN 1335-8715

29-12-2006   Lukáš Krivošík   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Kastílsky gavalier

Žijeme v zvláštnej dobe. V prostredí západnej civilizácie máme vo zvyku stále viac zapierať našu minulosť a sypať si bezdôvodne popol na hlavu. Z mužov ako Krištof Kolumbus, ktorí ju urobili veľkou, robíme zlosynov a naopak vyrábame hrdinov z negramotných domorodých náčelníkov, s kanibalskými sklonmi. V tomto smere je príjemným prekvapením historický román Aztécka perla, z pera bestsellerového autora Colina Falconera.

Reakcia na príspevok

Hrdina ?
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@chello.sk
pridané: 30-12-2006 16:39


"V prostredí západnej civilizácie máme vo zvyku stále viac zapierať našu minulosť a sypať si bezdôvodne popol na hlavu." - objektívne zhodnotenie faktov je vždy pozitívna vec a nemalo by nikomu vadiť priznanie si chýb. Ak to nerobí druhá strana je to jej vec.

"Suverénne a len s hŕstkou mužov vpochoduje do Moctezumovho paláca a prehovorí ho, aby sa dobrovoľne stal jeho rukojemníkom."

Nebolo žiadne prehováranie, ale vyhrážanie sa smrťou.

"Hŕstka conquistadorov by proti presile nemala šancu,"

S hŕstkou by naozaj šancu nemal, ale s 1 200 španielskymi dobre vyzbrojenými a vycvičenými vojakmi a 8 000 indiánskymi spojencami už šancu mal a nepotreboval na to žiadny talizman ani svätých.

"Náboženský motív sa ostatne prepletá celým dielom."

Tomu verím, ale Cortésa zaujímalo hlavne zlato - to bol cieľ, ostatné bol prostriedok. Jeho výrok keď sa na Kube mohol stať bohatým plantážnikom: "Neprišiel som do Ameriky, aby som ryl zem ako nejaký sedliak. Prišiel som aby som získal zlato."

Faktom však je, že dobyvatelia nového sväta bývali vybavené listinov tzv. requirementom. Bol to ťažko zrozumiteľný dokument, ktorým španielsky kráľ vyzýval Indiánov, aby sa stali jeho poddanými a aby v mieri prijali pravú vieru. V prípade, že by odmietli, dokument prikazoval "viesť proti nim vojnu ohňomi mečom , pobiť ich alebo zotročiť". Samozrejme, že dobrodruhovia typu Cortésa nemali problém s napĺňaním tohoto príkazu. Bojovať vedeli vo všeobecnosti lepšie ako niečo vysvetľovať.

"Cortés pre Katolícku cirkev i španielsku korunu vybojoval obrovské víťazstvo, no najmä cisár Karol V. sa neskôr ukázal ako nevďačný panovník, u ktorého conquistador upadol do nemilosti... "

Conqustatori chceli vo všeobecnosti nielen bohatstvo a slávu, ale i vplyv a tu sa nutne narazili na záujmy panovníkov.

"Aztécka perla je kniha, napísaná podmanivým a súčasne ľahko čitateľným jazykom. V zásade sa drží historických faktov."

Mýty o hrdinnom Hermánovi Cortésovi boli budované ešte za jeho života (sám napísal správy o dobytí Aztékov španielskemu kráľovi) a mal nesporne pisateľský talent. Účastník expedície Bernal Díaz del Castillo, obyčajný vojak napísal "Pravdivé dejiny dobytia Nového Španielska" a Cortésov životopisec Francisco López de Gómara napísal jeho viac menej oslavný životopis. Tieto diela samozrejme mali ďaleko od objektivity. Cortés bol jednoducho za svojho života "celebritou".

Celá španielska "conquista" Ameriky začiatkom 16. storočia predstavovalo pre vtedajších Španielov úplnú eufóriu a Cortés bol z jednou z najväčších hviezd.

Jeho úplné porazenie Aztékov (po "La Noche Triste") bolo mimoriadne kruté a určite nie gavalierske. Odstránenie nesporne despotického režimu Aztékov nebolo pre Cortésa žiadnym cieľom, ale len prostriedkom a s nejakými morálnym hodnotením Cortésa to nemá nič spoločné.

To, že nekriticky oslavovali Cortésa súčasníci je pochopiteľné, ale jeho nadšené ospevovanie s 500 ročným odstupom je trochu čudné.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group