ISSN 1335-8715

21-12-2006   Mária Pešeková   EUtópia   verzia pre tlač

Vraždy cti

Radikalizmus podľa mňa v sebe nemusí implikovať nutne niečo zlé. Radikálnosť hovorí len o vymykaní sa priemeru, nie o morálnej hodnote. Ak je samotný priemer zlý, potom tie najlepšie snahy a činnosti sú zároveň najradikálnejšími. Trvanie na kresťanských hodnotách v západnej Európe sa dnes javí ako radikálne, pretože väčšina ľudí Západu sa svojich koreňov dobrovoľne vzdáva. Naopak, v islamskom svete je tendencia opačná, snahy smerujú k čo najtesnejšiemu spojeniu štátu/spoločnosti s náboženstvom.

Reakcia na príspevok

Maria
autor: lucia
pridané: 24-12-2006 2:02


Prva polovica clanku bola velmi zaujmava, ale preco to muselo skoncit takymi zvastmi? Tak ako uz niekto iny vyssie spomenul, vsetko je to len o vzdelani. Preto sa drviva väcsina vrazd cti vykonava prave v zaostalom Pakistane a na Blizkom vychode (takmer vylucne) medzi Kurdami, zatial co v mnohych inych moslimskych krajinach vrazdy cti neexistuju. Je to skor kulturna zalezitost ako nabozenska - kurdske dievcata, ktore takto v poslednych rokoch na zapade zomreli, castokrat pochadzali z rodin v ktorych sa nabozenstvo velmi nepraktizovalo.
- Zakon o zmiernenom treste pre manzelov, ktori zavrazdili svoju manzelku pri sexovani s inym, je vysvetleny tym, ze muzi v takej situacii nekonaju pri vsetkych zmysloch ale v soku. Nie, ze by sa mi to pozdavalo, ale urcity logicky argument tam je.
- Vziat si styri manzelky tiez nie je len tak, kedze muz potrebuje pisomne povolenie od prvej. Aj preto sa dnes väcsina z nich podla zapadneho vzoru uchyluje k obycajnym frajerkam.
Co sa kamenovania tyka, tak na to su medzi isl. klerikmi nazory rozpoluplne od takych, ze kamenom moze hodit len ten kto je bez viny, po extremne ako v Afganistane ci Irane - a ani tam sa sharia nedodrziava, kedze pravoplatne treba na usvedcenie zo smilstva styroch ocitych svedkov, co je nemozne, pokial niekto nesulozi rovno na ulici. Lenze Iran je diktatura, ktora sa vybrala cestou teokracie a tak v sucastnosti zastrasuje obyvatelstvo s koranom. Plati obdobne v inych azijskych i vychodoafrickych diktaturach.
- Summa summarum, budme radi, ze sme sa narodili na severe Europy. Mohlo to byt aj horsie. V Indii nas mohli ako vdovy upalit spolu s manzelom, alebo v 10 rokoch predat nejakemu brahmanovi. V Cine bolo donedavna mozno nechat dievcata potratit v lubovolnom mesiaci.
Zapadnu kultivovanost skutocne nema na svedomi nabozenstvo.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group