ISSN 1335-8715

21-12-2006   Mária Pešeková   EUtópia   verzia pre tlač

Vraždy cti

Radikalizmus podľa mňa v sebe nemusí implikovať nutne niečo zlé. Radikálnosť hovorí len o vymykaní sa priemeru, nie o morálnej hodnote. Ak je samotný priemer zlý, potom tie najlepšie snahy a činnosti sú zároveň najradikálnejšími. Trvanie na kresťanských hodnotách v západnej Európe sa dnes javí ako radikálne, pretože väčšina ľudí Západu sa svojich koreňov dobrovoľne vzdáva. Naopak, v islamskom svete je tendencia opačná, snahy smerujú k čo najtesnejšiemu spojeniu štátu/spoločnosti s náboženstvom.

Reakcia na príspevok

RE: Kvalita kultúry
autor: D
pridané: 23-12-2006 19:40


Je to dane urcite ciastocne aj nabozensky a ciastocne vsebecnymi politickymi podmienkami, napr. rozsirovanie volebneho prava podnecovalo aj diskusie o volebnom prave zien, viedlo ku organizovanosti zien, vseobecna demokratizacia viedla ku odstranovaniu legislativnych obmedzeni pre zeny.
(V anlicku bol otazkou uz v tridiatych rokoch devatnasteho storocia v obdobi schvalovania zakona o volebnych pravach, kde im bolo explicitne odnate, ale v tom case malo odstranenie prekazok ukotvenych aj zakone, podporu liberalnych kruhov, co sa vsak vdaka vacsinovemu citeniu a "akutnejsich" otazkoch bali otvarat. Ale uz priblizne 30 rokov na to J.S.Mill ako clen parlamentu otvorene podporoval volebne pravo). Irsko sa zviezlo s Anglickom.(aj ked sa volebneho pravo dockali v anglicku zeny neskor, australia a novy zeland boli naopak priekopnikmi, co odraza cele toto hnutie)
V severskych krajinach a hollansku postupovala demokratizacia rovnako milovymi krokmi a vo Finsku bolo tusim ako v prvej krajine zavedene volebne pravo pre zeny. Potom nasledovalo Norsko.
...a tu je kompletny zoznam, nezaujimave som vymazal(a snazil som sa vybrat roky zavedenia volebneho prava pre zeny, nie prava byt volene)
1893- New Zealand
1902- Australia
1906- Finland
1907- Norway
1915- Denmark, Iceland
1917- Netherlands
1918- Austria, Estonia, Germany, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Russian Federation, United Kingdom
1919- Sweden
1920- Czech Republic, Slovakia
....
1931- Spain
1945- Italy
1952- Grecko

Co sa tyka postavenia zien, tak krestanstvo jednoznacne v pozitivnom zmysle prispelo ku zmene. Dovtedy a to sa tyka napr. anglicka, bolo celkom legitimne siahnut "manzelke" na zivot, voci znasilneniu sa zdvihla najviac tak past "manzela".


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2025 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group