ISSN 1335-8715

21-12-2006   Mária Pešeková   EUtópia   verzia pre tlač

Vraždy cti

Radikalizmus podľa mňa v sebe nemusí implikovať nutne niečo zlé. Radikálnosť hovorí len o vymykaní sa priemeru, nie o morálnej hodnote. Ak je samotný priemer zlý, potom tie najlepšie snahy a činnosti sú zároveň najradikálnejšími. Trvanie na kresťanských hodnotách v západnej Európe sa dnes javí ako radikálne, pretože väčšina ľudí Západu sa svojich koreňov dobrovoľne vzdáva. Naopak, v islamskom svete je tendencia opačná, snahy smerujú k čo najtesnejšiemu spojeniu štátu/spoločnosti s náboženstvom.

Reakcia na príspevok

Kvalita kultúry
autor: Alexios Komnenos
pridané: 23-12-2006 15:20


V zásade dobrý článok, hoci autorka sa nevyhla niektorým chybičkám. Radikalizmus sa skutočne nemusí považovať vždy za zlo; ide o to, aký je účel tohto radikalizmu.
Nerád by som tiež skĺzol do polohy hodnotiť "vyššie" a "nižšie" kultúry (ako to robili nacisti), aj keď je pravda, že isté kultúry nedosahujú povedzme našich kvalít. Otázka však znie inak: sú kvality našej kultúry dané kresťanstvom?
Odpoveď tu nemôže byť kladná, pretože ak pôjdeme do predkresťanského obdobia Európy, nezdá sa, že by napríklad postavenie ženy bolo v princípe zásadne odlišné od stredoveku. Rozdiel bol skôr v systéme otroctva, ale v Európe tento fenomén neodstránilo kresťanstvo, ale germánske kmene. A takto by sa dalo pokračovať v mnohých príkladoch.
Tým nechcem povedať, že by kresťanstvéo stálo mimo našej civilizácie, iba vyzývam autorov s kresťanským vierovyznaním, aby sa triezvejšie a objektívnejšie pozerali na dejinný vplyv kresťanstva.
V postavení ženy ale vidím ja osobne jeden zaujímavý fenomén: v kresťanskom svete je vidieť, že na "juhu" (napr. Taliansko, Španielsko, Grécko) je postavenie ženy podriadenejšie, kým na severe (Írsko, V. Británia, Holandsko, Škandinávia) sa ženy omnoho skôr začali predierať na svetlo sveta. Nedokážem si dosť dobre vysvetliť príčinu tohoto javu (konfesionálne rozdiely tu nemôžu mať zásadný vplyv už len kvôli Írsku), ale považujem ho za nesmierne zaujímavý.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group