ISSN 1335-8715

21-12-2006   Mária Pešeková   EUtópia   verzia pre tlač

Vraždy cti

Radikalizmus podľa mňa v sebe nemusí implikovať nutne niečo zlé. Radikálnosť hovorí len o vymykaní sa priemeru, nie o morálnej hodnote. Ak je samotný priemer zlý, potom tie najlepšie snahy a činnosti sú zároveň najradikálnejšími. Trvanie na kresťanských hodnotách v západnej Európe sa dnes javí ako radikálne, pretože väčšina ľudí Západu sa svojich koreňov dobrovoľne vzdáva. Naopak, v islamskom svete je tendencia opačná, snahy smerujú k čo najtesnejšiemu spojeniu štátu/spoločnosti s náboženstvom.

Reakcia na príspevok

RE: rubrika
autor: tato
pridané: 23-12-2006 10:17


" Uplne si to predstavit neviem, je tazke sa vzit do doby par storoci spat do minulosti "

To by bolo v poriadku, ak by to bolo aj citit z prispevkov .

" ked bolo vzitej ovela viacej krutosti a nielen voci zenam, ako si ktokolvek dnes vie predstavit a pripustit. "

Neviem presne o kolko viac, cim ju merias ? Poctom zivotov ? Poctom zraneni ?

" Preto tie caste romantizujuce reci najma mladych ludi, ktori vyrastaju na roznych romantizujucich pribehoch a rozpravkach a ignoruju hento zakladne vychodisko pri hodnoteni doby, vzitu krutost, akceptovanie krutosti na sebe ako nieco dane a nespochybnitelne, posudzovani motivacii. "

Ale vzita krutost dneska, staci aby sa k moci dostal ten alebo onen, a uz razom prekrocime ci poctom obeti, alebo utrpenia vsetky minule storocia dohromady . Hlavne ak si ideologicky zdovodnime krutost .

" , nekonstatoval by som prinos krestanstva aj vo vztahu ku zene(aj som to urobil), "
Samozrejme, co hned nezabudnes spochybnit .

" na druhej strane, mozem preukazat, ze postavenie zeny a pohlad na zeny bol niekde pozitivnejsi ako ovela neskor v krestnaskej europe. "

Zas neviem cim to merat . Marianskym kultom ? Uctievanie matky ? Poctom svatic ?

" mimochodom, bola to ona, kto nariadil u nas povinne vzdelanie, to len na margo starsich diskusii, osvietenska panovnicka, nie liberali ako som uvadzal v pripade Anglicka a mam silny pocit, ktory si overim, ze to bolo skor))"

Ved ano, myslim, ze pred vyse roka som Ti pisal ze s Jozkom II. zavadzali povinne skolstvo . I ked skoly tu boli i pred tym len boli nepovinne . Napriklad v nasej dedine maju nastenky s historiou skoly a prve zaznamy sa objavuju niekedy okolo roku 1500 . Bol to domcek s jednou miestnostou pri fare , ktory sluzil az do cca roku 1800 potom nevyhovoval a postavili novu skolu ...

" V kazdom pripade, tu islo
o ten determinizmus, vytvaranie podhubia pre nabozensku neznasanlivost "
No zvlastne, ale ked chodim sa sem tam pozriet na rozne fora , pocuvam ludi vonku tak nabozenskuneznasanlivost skor citit z uplne inych koncin .


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group