ISSN 1335-8715

21-12-2006   Mária Pešeková   EUtópia   verzia pre tlač

Vraždy cti

Radikalizmus podľa mňa v sebe nemusí implikovať nutne niečo zlé. Radikálnosť hovorí len o vymykaní sa priemeru, nie o morálnej hodnote. Ak je samotný priemer zlý, potom tie najlepšie snahy a činnosti sú zároveň najradikálnejšími. Trvanie na kresťanských hodnotách v západnej Európe sa dnes javí ako radikálne, pretože väčšina ľudí Západu sa svojich koreňov dobrovoľne vzdáva. Naopak, v islamskom svete je tendencia opačná, snahy smerujú k čo najtesnejšiemu spojeniu štátu/spoločnosti s náboženstvom.

Reakcia na príspevok

RE: Mimo reality
autor: D
pridané: 21-12-2006 23:33


Bol to Platon, ktory prvy zrejme formuloval ideu politickej rovnosti muzov a zien.
Z hladiska praxe, nie nejakych romantizujucich pohladov do minulosti, krestanstvo objektivne posunulo zenu z pozcie otroka(jej pan nemohol svojvolne siahnut na jej zivot) do pozicie poddaneho.
Nemala vsak viac slobody ako jej pan, najprv otec a potom manzel, priznal. A nic ju nechranilo pred svojvolou pana, zvacsa okrem siahnutia naivot, az kym sa zeny v prospech svojich prav a zmeny legislativy, ktora konzervovala neskor tento ubohy stav, zacala postupne organizovat(za podpory niektorych muzov).
Tryanie, spolocensky pranier za neveru alebo snahu vymanit sa z ruk svojho pana, naberal rozne rozmery, neraz aj take, ake uvadza autorka, akurat sa snazi stavat konstrast medzi krestanstvom a islamom. Ano, v islamskych krajinach sa zenam nepodarilo prekonat do takej miery ako u nas jarmo, konzervovane aj nabozenskymi doktrinami resp nabozenskou praxou. Takze pri pohlade na moc, ktoru malo "krestanstvo" prostrednictvo cirkvi viac ako tisicrocie, nemozno v prospech zlepsenia postavenia zien povedat viac, ako to, ze za jej status z otrockeho zmenil na poddansky.(zaujimave, ze zidov autorka vylucila zo svojej uvahy)
To co sa jej zda take neuveritelne, ze niekde stale preziva, mozeme identifikovat aj pri pohlade na nase krestanske korene(ako sa bezne zacinaju uvahy snaziace sa vnutit "krestansky" zvacsa ale rozumej katolicky, "kult" - determinimus minimalne v oblati moralky)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group