ISSN 1335-8715

14-12-2006   Fernando Santiago   Komentáre   verzia pre tlač

Mrazivá pravda o Chile za vlády Salvadora Allende

V šedesátých letech, za vlády prezidenta Eduarda Frei Montalva, se chilská společnost velmi zpolarizovala. Levice se začala chovat mnohem agresivněji, vytvářela komunistické bojůvky a i jinak podporovala extrémní násilí. Přitom něco takového do té doby Chile nepamatovala, tato země byla tradičně demokratická a stabilní. V roce 1970 ve volbách zvítězila s 36% hlasů Lidová jednota socialisty Salvadora Allende Gossense, tvořená Socialistickou stranou, Komunistickou stranou, Radikální stranou, Křesťanskou levicí a Lidovým hnutím akční jednoty (MAPU).

Reakcia na príspevok

RE: A, chýba B
autor: D
pridané: 16-12-2006 14:59


Nie je mi jasne, kam to cele smeruje resp. co tym chces vo vztahu ku Pinochetovi povedat, u Teba by som ten moralny relativizmus, ktory citim na pozadi necakal.

"Ale, ak by sa pokusil tomu zabranit, nebol by aj on obvinovany z diktatorstva ?"
Keby nechal rozviezt politicku opoziciu po stadionoch, nechal postrielat, privlastnil si moc na 20 rokov, nakradol si pocas toho miliardy...dubcek je tiez taky rozporuplna osoba...ale nevidim dovod, preco konanie, ktore je raz odsudeniahodne takto nehodnotit a za kazdu cenu sa ho snazit relativizovat odvolavanim sa na hypoteticke situacie, ine krajiny, ine pochybne osobnosti(hovorim o Pinochetovi v kontexte diskusie, ktora sa tu vedie)

"Cize, radsej mala ostat povojnova anarchia ? Okamzite sa chytali k moci tzv. Revolucne narodne vybory, samozvani sudcovia, ...."

Ano, ale postupne ich sthila vtedajsia vlada potlacit.
Su vsak faktom aj ich vycinanie.(apropo toto bolo by hodne pripomenut anarchistom) Cele tie povojnove udalosti boli velmi komplikovane. Na jednej strane sa tu hned zacala rozmahat "velkoburzoazia", privilegovani podnikatelia atd. Mnohi robotnici uchranili majetok majitelov, popri tom riskovali zivoty zatialco majitel hovel niekde v bezpeci za morom. Utekali do tovarni hned ako skoncila vojna a zacali obnovovat vyrobu v "revolucnej" nadeji, ze priemysel bude znarodneny. To nemali v programe len socialisti, ale aj demokraticka strana.(co nehodnotim vobec pozitivne, radsej to poviem explicitne) Rovnako sa hned zacali robit naroky na madarsky majetok a ziadala sa pozemkova reforma, ktora mala postihnut aj cirkev, ktora sa tiez zacala tlacit do politiky a snazila sa ziskat stratene pozicie. Znarodnovanie priemyslu sa stalo faktom uz pred nastupom komunistov. Pripravovala sa pozmekova reforma(tiez znarodnenie a rozparcelovanie medzi tych, co podu naozaj obrabali a nebola im len historicky priznana ako bozia vola). Slovensko bolo agrarne a dediny preludnene, v kombinacii s vlastnictvom pozemkov(co bolo dane historicky) to bolo pomerne nelichotive.
Mali zivnostnici dokonca vitali tlak komunistov, ale nechceli, aby sa dostali ku moci, lebo to bolo proti jej zaujmom. Demokraticka strana sa stala postupne bastou roznych smerov a najviac jej uskodila dohoda s SLS, pod krydla DS sa dostali ludia, ktori sa snazili uchranit arizovany majetok.
Komunisti mali ovela jasnejsi a pre "najnizsiu vrstvu" z ich pohladu atraktivnejsi program. Napriek tomu, DS uchranila pozicie, aj ked svojim programom skor pripominala Allendeho(ked sme uz pri tom) ako nejaku stredovu stranu.(pravica absentovala uplne) Napriek tomu oficialne hajila kapitalizmus a demokraciu. DSkari sa spoliehali na to, ze to revolucne nadsenie ustupi casom a v mnohom nabiehali poziadavkam.
Jednoducho tie casy su velmi rozporuplne, ta vojna a diktatura nahlodala zaklady demokracie, ktore sa nepodarilo vcas podchytit po vojne.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group