ISSN 1335-8715

05-04-2005   Imrich Gazda   Slobodný trh   verzia pre tlač

Náhľad na sociálne učenie Jána Pavla II.

Po smrti Jána Pavla II. sa stala zaujímavá vec. Fidel Castro, jeho priznaný obdivovateľ Róbert Fico a predseda KSS Jozef Ševc si samozrejme museli aj pri tejto príležitosti nechutne prihriať svoju antikapitalistickú polievočku. Aké boli skutočné názory Karola Wojtylu na ekonomiku? Aké sociálne učenie presadzoval?

Reakcia na príspevok

RE: Papez versus veriaci
autor: Robo
e-mail: robovicen@inmail.sk
pridané: 04-07-2005 23:30


Ekumenizmus sa mi javi ako pekna hlupost uz z jadra veci. Kazde nabozenstvo a najme krestanstvo je vo svojej podstate vylucne. Myslim tym to, ze
kazde konvencne nabozenstvo je zalozene na tom, ze len ono je nositelom "neposkvrnenej" pravdy. Tym padom popiera pravdivost ostatnych nabozenstiev. Ak by to tak nebolo, napr. krestanstvo ako take by vo svojom evolucnom vyvoji neprezilo napory roznych inych uceni a siekt.
Preto sa aj v historii nabozenstva, ako kulturneho fenomenu objavuju nasilne konflikty medzi jedotlivymi jeho formami. Nabozenstva su vo svojej podstate neznasanlive k sebe navzajom a k vsetkemu co odporuje ich uceniu (aj ked je to zalozene na racionalnych argumentoch).
Vylucnost nabozenstva (tu asi rimsko-katolickeho)dokazujes vlastnymi slovami ked hovoris o ekumenizme, citujem : "nemam taku vieru ako ty, VERIM, ZE TA MOJA JE SPRAVNA, a prave preto ta respektujem. Tato veta je sama o sebe rosporuplna. Ako mozes niekoho respektovat a popri tom popierat pravdivost toho v co veri? Ty to este davas do pricinnej suvislosti tvojim "a prave preto", to je uz fakt nezmysel.
Myslim ze slovno respektovat tu nieje na mieste. Ja by som ho velmy opatrne nahradil slovom tolerovat, alebo lepsie neutocit ci ignorovat. Takze logicky zaver by znel: Nemam taku vieru ako ty a verim ze ta moja je ta spravna, napriek tomu nebudem k tebe neznasanlivy ale budem ta tolerovat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group