ISSN 1335-8715

26-11-2006   Marek Hrubčo   Slobodný trh   verzia pre tlač

Za Miltonom Friedmanom (novembrová úvaha o slobode)

Bol azda najvýznamnejším ekonómom 20. storočia, veľkým obhajcom ekonomickej slobody, slobody človeka rozhodovať sa bez štátneho diktátu. Je pozoruhodné, že ako jeden z mála liberálov nepovažoval liberalizmus za etický koncept. Vo svojom diele sa zaoberal slobodným rámcom pre ľudské konanie, podmienkami a predpokladmi fungovania tohto rámca bez ohľadu na jeho obsah – morálnu kvalitu konania. Teoreticky neriešil otázku, čo je správne konať. Nebol to filozof, skôr ekonóm slobody. Prispel nielen k ekonomickej teórii, ale aj k jej popularizácii. Odišiel sedemnásť rokov po páde totality.

Reakcia na príspevok

RE: reakcie na reakcie
autor: D
pridané: 03-12-2006 1:26


Dakujem za komplimenty, ale radsej sa idem venovat tomu malo vecnemu v Tvojom prispevku.

Peter ani Libertarian nie su zastancami tohoto liberalneho pristupu(jej hlavnymi predstavitelmi bol J.S.Mill, znama vlajkova lod je jeho dielo O slobode). Su zastancovia , podla toho, co som mal moznost zastial citat, lockeovskeho prirodzenopravneho konceptu v modifikovanej verzii ala Rothbard a Hoppe.

"Jasne si to dokazal schvalvanim "demokraticky" uvalenych dani, ktore predsa evidentne predstavuju "vstupovanie do slobody ineho"."

Dane su legitimne, pokym sluzia na zabezpecnie slobody a bezpecnosti(teda na naplananie toho kriteria vyssie), teda pokym sa z nich financuju verejne staty alebo riesia kompezacie tam, kde je uplne obmedzenie konania, ktore ma dosledky pre inych neziaduce.

"Tak schvalujes nasilne vyberanie dani alebo nie?"

Schalujem vyberanie dani za sluzby, ktore niekto pobera a z ich spotreby sa neda vylucit. Okrem toho, ze ako jednotlivec, na tychto veciach participuje. ma este moznost prestahovat sa inam, ak ma pocit, ze tie sucastne zakony su tyranske a nema chut ich zo svojej pozicie dalej ovplyvnovat.

"Ty nie si liberal, ale obycajny kolektivisticky vypalnik a bigot"
Nie som v tom zmysle ako nimi neboli Smith, Locke, Cobden, Bright, Bastiat, Millovci, Ricardo, Bentham, Hume, Say, Constant, Tocqueville atd. atd. Ti vsetci si uvedomovali nevyhnutnost existencie aspon minimalneho statu(a co to znamena sa lisilo u konkretneho autora v kazdom z obdobi v ktorom zili) a spravodlivej participacie na jeho nakladoch prostrednictvom dani. Jediny, s kym by si v tej dobe nasiel spolocnu rec by bol asi Bakunin, ale ten sa ku liberalizmu nehlasil, bojoval s Marxom v socialistickej internacionale.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group