ISSN 1335-8715

08-11-2006   Peter Frišo   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Eurofeministky na Slovensku

Desiateho októbra 2006 navštívil Slovensko výbor Európskeho parlamentu pre práva žien a rodovú rovnosť pod vedením slovenskej kresťanskej demokratky Anny Záborskej. Výbor, ktorého jedinou zmysluplnou činnosťou môže byť jeho zánik, prezentoval tradičné protiskutočnostné snahy postaviť sa proti stvoriteľskému dielu Boha, a toto naprávať podľa šablón pomýlených feministických teórií.

Reakcia na príspevok

RE: k liberalizmu :
autor: Peter Surda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 22-11-2006 13:39


> v ramci ktoreho by nejako zahadne nevznikali koflikty
> ohladom vlastnictva a uplatnovania vlastnickych prav
Nic take anarchokapitalizmus nepredpoklada. Je to zase len uz viackrat mnou spomenuty chybny argument "bez monopolu neexistuje ponuka" (ked konflikty nevyriesi stat, nevyriesi ich nikto).

Anarchokapitalizmus vychadza z toho, ze vlastnicke prava sa daju zadefinovat konzistentne. To neznamena, ze nebudu vznikat nijake konflitky, ale ze sa da urcit, kto ma v tej ci onej situacii pravdu. Ine usporiadania spolocnosti konzistentnu definiciu vlastnictva nemaju, lebo je zavisla od lubovole vladcu, a casto si sama sebe protireci (napriklad "dusevne vlastnictvo", ktore ako si minule pisal nevonia prilis ani tebe).

> ... slovnik marxistu ...
Asi si ma zle pochopil, skus presnejsie citat, co pisem. Ja som netvrdil, ze anarchokapitalizmus je podmieneny nejakym stupnom spolocnosti, ale ze nase predstavy o nom su. Napriklad pri tych poistovniach. Existuju aj ine riesenia problemu ochrany, ale s nasimi sucasnymi znalostami sa poistovne javia ako najzmysluplnejsim kandidatom. To neznamena, ze to tak nevyhnutne musi byt, a keby nebolo, cela spolocnost sa rozpadne. Jednoducho splnaju predpoklady na uspesne zvladnutie problemu: kumulacia penazi, distribucia rizika, statisticke modely a ciel zisku.

> ... ake ine vztahy vznikaju na zaklade zasahov z
> vonku a co by malo byt tym zasahom? Bozia ruka?
Tym zasahom je, ked do interakcie ludi zasahuju tretie osoby (napriklad regulaciou, zakazom, prikazom). T.j. kritizujem argumenty zalozene na konstruktivistickej povere, ze bez prikazu statu mlynar nepreda muku pekarovi a vsetci pomrieme od hladu.

> ... ludia sami zacinaju vymedzovat vztah ku urcitym
> veciam, definovat pravidla, vymedzovat vztahy ...
Ano, presne tak.

> Ale to este o charaktere vlastnickych vztahov a o
> tom, co su dobre alebo nie, nic nehovori.
Hovori minimalne to, ze je silna korelacia medzi vyvojom spolocnosti a sukromnym vlastnictvom. Je zbytocne uvazovat nad tym, ci je to "dobre" alebo "zle". Jednoducho je tu, treba to brat ako fakt. To, ze filozoficky vyvoj zaostava, nic neznamena. Ludia existovali aj predtym, ako sme objavili biologiu, a takisto sukromne vlastnictvo existovalo predtym, ako sme "objavili" formalne zakony a liberalizmus / libertarianizmus.

> Myslim, ze takto by sa dal rovnako dobre ustat aj
> komunizmus.
Bud argumentu nerozumiem, alebo si nepochopil ty. Mal som na mysli len negativny test, nie pozitivny. Jednoducho, vylucovanim nemozneho a neexistujuceho docielime, ze niekde v tom zvysku sa nachadza existujuce a mozne ;-).

> Tam, kde sa spontanne dodrziava sukromne vlastnictvo,
> kde ludia respektuju sponatanne "zasluhovost" niekoho
> na niecom, tam pojem vlastnictva, jeho zmysel,
> zanika.
Vid prvy odstavec, vysledkom anarchokapitalizmu resp. sukromneho vlastnictva nie je zmiznutie konfliktov, ale vytvorenie konzistentnej platformy na ich riesenie, a redukciu ich nasilnej eskalacie.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group