ISSN 1335-8715

15-11-2006   Roman Joch   Ideológia   verzia pre tlač

Opäť 2 x Roman Joch

Roman Joch je konzervatívny gentleman, ktorý vo svojich článkoch dokazuje, že konzervativizmus je viac, než len politická ideológia. Je to životný štýl. Dokazuje to aj v dvoch nasledujúcich textoch. Drogy - západní jsou symbolem civilizace, východní symbolem barbarství, tvrdí Joch vo svojom prvom článku. V druhom, s názvom Casino Royale – aneb co očekávat od nové bondovky, rozoberá nového Jamesa Bonda.

Reakcia na príspevok

Slova "o ritiach" stale platia
autor: Lukas Krivosik
pridané: 19-11-2006 21:33


Ach jaj, vidim, ze moj argument "o ritiach" v pripade Romca nadalej plati.

Co sa tyka clanku v Trende, s kritikou EUBA mozno suhlasit. Poznam niektorych doktorandov, ktori tam ucia a to su hororove pribehy, co od nich pocuvam. Na PF UK to samozrejme nevyzera omnoho lepsie...

Vyzdvihovanie ekonometrie a tvrdenie, ze kto nestudoval mat-fyz nie je ekonom je pre istu skupinu ekonomov priznacne. Nie som clenom ani spolupracovnikom NFAH, ale zda sa mi, ze niektori byvali spolupracovnici tejto institucie si cez ten text zjavne potrebuju ventilovat svoje osobne problemy z minulosti.

Mna by zaujimalo, ako by to na Slovensku dnes vyzeralo bez tych zlych think tankov a "rakusanov". V clanku mi chybalo nejake vychodisko, nejake riesenie. To je ale pre debatu o skolstve na Slovensku typicke a nikdy som necital ziadne ponuknute riesenie od Romca.

"ak student prava pise clanky od ekonomie, cez historiu, kulturlogiu, kunzhistoriu, etnologiu a religionistiku, az po problemy vzdelavacich institucii a pricin padov tych a onych risi su taketo clanky poukazujuce na akoze-expertvo {v skutocnosti akoze-novinarov} velmi potrebne."

Vies co, ja som schopny priznat chybu, ked ma ten druhy nazor presvedci a kladiem si casto otazku, ci nie je chyba vo mne. Ale velakrat sa naozaj presvedcim, ze moje zavery nie su az take nespravne.

Prave som sa po styroch dnoch vratil z Viedne, z jednej medzinarodnej konferencie o F. A. Hayekovi. Prednasal nam profesor Koslowski z jednej holandskej univerzity. Nebol to zly event, ale ja, Peter Gonda a Tomas Kristofory sme sa obcas nad profesorovymi tezami museli chytat za hlavu.

Dovolim si tvrdit, a povedal som to aj kompetentnym, ze profesor celkom neporozumel Hayekovemu dielu, co nebol len moj nazor. Na nase otazky NEMECKY PROFESOR casto nevedel uspokojivo odpovedat a niektore nim prezentovane nazory, boli viac nez len pochybne. Absentovala jasna nit prednasok a napokon sa vacsina ludi nudila.

Dovolim si neskromne tvrdit, ze ja, Gonda alebo Kristofory by sme pri prezentacii danych tem odviedli profesionalnejsiu robotu, nez tento medzinarodne renomovany akademik.

"neodbornost a neschopnost kritickeho myslenia sa ukazala aj v otazke reformy skolstva. aj tieto pripady ukazuju na nizku uroven akoze-erudovanych mladych slovenskych zurnalistov"

S velkym zaujmom som si precital tri reakcie odbornikov na pedagogiku, ktore vysli nedavno v Kritickej prilohe casopisu .tyzden. Uprimne som ocakaval nejake zaujimave argumenty, ktore vyvratia moje tezy o kompletnej odluke skoly od statu.

A bol som sklamany, lebo to boli poriadne nezmysli, co tam vysli. Za hlavu sa chytal napriklad aj Martin Mojzis, ktory je sam vysokoskolsky pedagog a ma k mojmu nazoru na skolstvo velmi blizko.

Takze nazory "studenta prava, co pise o vsetkom od do" casto podporia aj ludia z fachu. Zase netvarme sa tak, ze mnou prezentovane nazory a argumenty su len tak vytiahnute z klobuka a nemaju nijaky vztah k realite, to by asi moje clanky nikto neuverejnoval.

Vzdelavaci totalitarista Pupala bol uplne mimo, so Zuzanou Humajovou este budem diskutovat na dalsich verejnych forach (dame vediet aj cez PS) a najvernejsie asi realitu verejneho skolstva opisal Kascak, ktory vsak dava znamienko plus presne tomu vsetkemu, co je v skutocnosti vaznym negativom skolstva.

Takze na zaklade coho mam prehodnocovat svoje nazory?

A este nieco. Minuly tyzden sa na Bratislavskej skole liberalnych studii, ktorej dekanom je Samuel Abraham (teda lavicovy liberal, s nazormi blizkymi skor Romcovi, nez mne) uskutocnila debata o problemoch slovenskeho verejneho skolstva.

Panelisti diagnostikovali problemy, ale riesenia neponukli. Pre mna ako divaka bolo zaujimave, ze vlastne vsetky problemy, ktore boli spomenute, sa daju vztiahnut na neexistenciu trhu s vysokoskolskym vzdelavanim. A v tomto sa so mnou dokonca stotoznila aj Zuzana Humajova, ktora spochybnuje len odstatnenie zakladneho a stredneho skolstva, nie vysokeho.

Takze! Nech niekto z tych vybornych ekonometrov, co uci na zapadoeuropskych univerzitach zasiahne do politickej debaty u nas, aby to nebolo len o think tankoch a "vsevedkovsky sa tvariacich" studentoch prava.

Ak media zavetria, ze su tu "skutocni" odbornici na problematiku a nie len taki, co sa tak tvaria, zacnu davat priestor im.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group