ISSN 1335-8715

10-11-2006   Peter Gonda   Slobodný trh   verzia pre tlač

Neetická a nesociálna kritika trhu

Predvolebná viera niektorých neľavicových intelektuálov v zázrak príchodu ako tak racionálne sa správajúcej vlády na čele so SMER-om sa v praxi rozpúšťa ako „cukor v čaji“. Dnešná národne a socialisticky orientovaná vládna moc prechádza v ekonomickej a sociálnej oblasti „konzistentne“ od slov k činom.

Reakcia na príspevok

RE: zopar rad
autor: tomas cunik
e-mail: tomocici@centrum.sk
pridané: 14-11-2006 2:26


prepac juraj, ja mam za sebou narozdiel od vas len par rokov, ale musim reagovat. to co ty nazyvas surovy kapitalizmus, tu vacsina ludi nazve zvlastnym rozpredavanim, ktore nema z kapitalizmom nic spolocne.okrem toho, uz mnoho krat omielane - hoci bolo nespocetne mnozstvo ludi, ktore ziskalo majetky nelegalne, je tu este skupina ludi, ktorych je desatkrat viac, a ich legalna cinnost viedla k sucasnemu bohatstvu.

nezlyhali sme my ako ludia.zlyhali jednotlivci.jeden clen mojej rodiny ma ciste ruky.a meciarom sa nedal obalamutit uz v prvych volbach.druhy clen zije v klamnom presvedceni doteraz...

o tom sa ta prave libertarian snazi presvedcit, ze v rydzom kapitalizme ma kazdy clovek priestor jednat ako chce - niekto je motivovany cistym ziskom, niekoho ucel konania je sposobovat radost inym a bezplatne.ked sa vsak nenajde nejaky dobrodinec, ktory zas pomaha tomuto cloveku (a ver ze sa taki bez problemov najdu), nie je moralne a dokonca to stoji proti prirodzenopravnemu pohladu na cloveka, zobrat peniaze nejakym inym ludom pod hrozbou sankcii, a dat ich tomuto panovi.

nic nemoze ist lepsie alebo horsie pre celu spolocnost.vzdy sa najde niekto, pre ktoreho to ide horsie.a co s takymto riesenim?nieco moze ist (alebo skor neist) najlepsie len v pripade jednotlivca.a v tomto pripade je kazdemu ponechana sloboda rozhodovania v tom, ze kazdy SAM vie najlepsie co je dobre pre neho, a nik iny to nemoze vediet lepsie (aj keby vedel,moze to ponukat formou rady, a nie prikazu)

preskakujme tien pravice a lavice - nech sa paci.v tom pripade sa riadme ekonomickou vedou.a ta hovori jasne-pravica.a nie je to len odvolovanie sa na teoretikov.napriek tomu ze je tazke empiricky overit fungovanie ekonomickych zakonov, urcite poznatky z minulosti mame...

jedinec pretvara okolie, ak mu to je na vlastny uzitok-presne ako si povedal - ak ich potrebuje. stat vsak nie je jeho okolie, je to abstraktna institucia, ktora (v dnesnom demokratickom zriadeni) nie je reprezentovana absolutne nikym. preto jednotlivec vlastne ani nemoze vediet, ci stat potrebuje-ani nevie co to je.

na zaver by som chcel povedat, ze ja povazujem aky taky skatulkovy ramec za pozitivnu vec.urcite netreba umelo mazat rozdiely medzi lavicou a pravicou, najst nieco medzi ci nieco vyssie. proste to vzdy takto ostane.a aby ste si teda nemysleli, nie som an-cap :)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group