ISSN 1335-8715

10-11-2006   Peter Gonda   Slobodný trh   verzia pre tlač

Neetická a nesociálna kritika trhu

Predvolebná viera niektorých neľavicových intelektuálov v zázrak príchodu ako tak racionálne sa správajúcej vlády na čele so SMER-om sa v praxi rozpúšťa ako „cukor v čaji“. Dnešná národne a socialisticky orientovaná vládna moc prechádza v ekonomickej a sociálnej oblasti „konzistentne“ od slov k činom.

Reakcia na príspevok

RE: Nekopajme (ani do Fica), diskutujme!
autor: D
pridané: 12-11-2006 15:48


Nuz, sam asi uznas, ze demokraticky stat resp. stat resp. vlada zakonov, ktore by riesil/upravovali aspon najzasadnejsie konflikty hlavne na urovni neosobnych vztahov je, potrebny. Potom ta Tvoj otazka ma zmysel bez ohladu na to, do akej miery a v akej oblasti povazujeme ulohu a posobenie statu za rozumne.

"A ma vacsina rozum ?"

V provom rade ma kazdy nejake existecne, zaujmy, vznesene, menej vznesenie aj tie plytke. Volbne vysledky, skrze nich statostrany a nakoniec to najhlavnejsie, zakony, koresponduju aspon v nejakej miere s tymito zaujmami, za ktorymi stoji vo velkej miere socializacia. Dovolim si par metafor. Da sa teda povedat, ze vlada je do istej miery zrkadlom spolocnosti resp. je len z jednym z jej "prejavov". Ak vacsinu spajaju tie negativne zaujmy, vysledkom bude zrejme vlada, ktora ich v tej ci onej miere bude refletovat. Niet najmensich pochyb o tom, ze akykolvek vyber "vyvolenych vladcov", ktori by mali preddchadzat moznemu riziku vyplivajucemu z takychto zaujmov ma, sama rovnaky problem. Ale ma aj o jeden viac. Vlada, ktora sa nemusi uchadzat o priazen tych, ktorym vladne, sa moze este lahsie vzdialit aj tomu pozitivnemu, co vacsina ludi zdiela, vratane tych, co ju ako cnostnu diktaturu na pociatku podporovali. A historia uci, ze sa tak dialo permanentne. Este aj ti najmocenovanejsi diktatori(Pinochet) boli v skutocnosti darebakmi a vrahmi, ktori budovali oligopol. Takze je lepsim stavom, ak vlada je nejakym zrkadlom spolocnosti, akoby vlada mala nastavovat zrkalo vsetkym, len nie sebe.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group