ISSN 1335-8715

10-11-2006   Peter Gonda   Slobodný trh   verzia pre tlač

Neetická a nesociálna kritika trhu

Predvolebná viera niektorých neľavicových intelektuálov v zázrak príchodu ako tak racionálne sa správajúcej vlády na čele so SMER-om sa v praxi rozpúšťa ako „cukor v čaji“. Dnešná národne a socialisticky orientovaná vládna moc prechádza v ekonomickej a sociálnej oblasti „konzistentne“ od slov k činom.

Reakcia na príspevok

RE: Nekopajme (ani do Fica), diskutujme!
autor: D
pridané: 11-11-2006 16:44


"keď štát pod predchádzajúcim vedením v zúfalej snahe prilákania zahraničných investorov hrubo deformoval voľný trh podstatne vyššími sumami"

Keby len v tejto snahe...

"štát sa historicky vyvinul ako nejaký „spoločný podnik“, spoločný rozum, ktorý má spravovať spoločné veci"
"stat" sa vyvinul z potreby alebo snahy organizovat vztahy aj na vyssej, ako na urovni vztahov v malej komunite. Do podoby, ako ho dnes pozname sa vsak vyvninul aj na konflkite s dvoma predstavami. Prva, ktora verila, ze sa medzi nami nachadza niekto kto ma dedicne predispozicie alebo poverenie od boha na to,
vladol ostatnym a druha, ktora verila, ze nejaka osvietena skupina hlav dokaze lepsie zohladnovat potreby ludi - lepsie organizovat vyrobu, spravodlivejsie odmenovat atd. Ale trh bez toho, aby nachadzal oporu v pravnom state a urcitym socializacnym vychodiskam fungovat nikdy nebude. Respektovat trhove vztahy nie je ziadnom "prirodzenou" alebo "vrodenou" danostou cloveka. Je to predovsetkym vecou socializacie. A o moralnych mantineloch, ktore jednotlivec podvedome ci vedome(netreba medzi tym ani rozlistovat) respektuje to plati tiez. Trh tak ako demokracia bez urcitych socializacnych vychodisk fungovat nemoze. Lenze to nespochybnuje fakt existencie aj takych, co ich budu mat zaujem prekracovat. S nimi si tiez treba nejako poradit. A tak trh bez demokracie a demokratickeho statu, aspon nie v realnej a pozitivnej podobe s nejakymi zlyhaniami, ako ho pozname dnes, tiez nie.
Prirovnat ho, hoci metaforicky ku rozumu mi pride nenalezite.
Inak povedane. Problem trhu, ak uz rozsirime jeho zaber aj mimo vymeny tovarov a sluzieb, moze vyplivat iba z dvoch veci. S objektivnou neschopnostou niekoho sluzit inym a nerovnovaznym postavenim dvoch stran pri jednani na trhu, kde je ale jedna existencne od dohody zavisla a druha ak aj je zavisla, v ovela mensej miere. A tu vidim priestor pre posobenie statu, ale len tak, aby vyvazoval toto nerovnovazne postavenie a len dovtedy a do takej miery, v akom je ta nerovnovaznost akutna.(urcite "ochranarske" a kompenzacne opatrenia voci pracujucim ano, ale len vo vztahu ku realite trhu, ktora je ano, stale u nas, z pohladu mnohych, objektivne zla. Na druhej strane, mnohi, ktori si pomoct mozu, budu len lamentovat, nerozmyslat o tom, ako sa da, ale ako sa neda).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group