ISSN 1335-8715

10-11-2006   Peter Gonda   Slobodný trh   verzia pre tlač

Neetická a nesociálna kritika trhu

Predvolebná viera niektorých neľavicových intelektuálov v zázrak príchodu ako tak racionálne sa správajúcej vlády na čele so SMER-om sa v praxi rozpúšťa ako „cukor v čaji“. Dnešná národne a socialisticky orientovaná vládna moc prechádza v ekonomickej a sociálnej oblasti „konzistentne“ od slov k činom.

Reakcia na príspevok

Petrovi
autor: D
pridané: 11-11-2006 14:15


"Nevadí jej, že rozdiely medzi ľuďmi, aj príjmové, sú prirodzené, dôležité a štandardne spôsobené rozdielnymi schopnosťami a zručnosťami jednotlivcov. Je absurdné vopred uvažovať s neštandardne (neeticky, či protizákonne) vzniknutými rozdielmi v príjmoch. Také je potrebné dokázať. Dôsledkom snáh o rovnosť, ako aj o vyrovnávanie rozdielov, býva navyše obmedzenie osobnej slobody, vlastníctva a spriemerovávanie nie tým, že sa pomôže „chráneným“ (často naopak), ale trestaním schopnejších a aktívnejších."

Klasicki liberaliz zacinali uvahu inak. Pytal sa ci a kedy zodpovedaju ekonomicke rozdiely "prirodzenym" rozdielom medzi jednotlivcami, v ich predispoziciach.

"Je absurdné vopred uvažovať s neštandardne (neeticky, či protizákonne) vzniknutými rozdielmi v príjmoch. Také je potrebné dokázať."

A este absurdnejsie ich ignorovat a dovolovat sa cynicky dokazov tam, kde neexistuje meter, akym by sa to dalo zmerat. Jedine ze by tym metrom malo byt mnozstvo penazi na ucte a hodnota nehnutelneho majetku.
Tvarit sa, ze nech su trhove vztahy akekolvek, trh bude schopny reflektovat one "prirodzene" rozdiely. Bude, ale nielen tie, pred ktorym sa klasicki liberali sklanali. Automaticky aj vsetky rozdiely, rozdiely v ochote prekracovat moralne zabrany, podrazat druhym nohy. Lebo co je trh? Ja, ty, my vsetci, ziadna zahadna abstraktna entita s volou, ktora by nieco riesila nezavisle od toho, aky ludia naozaj su. Trh dokaze sice zasobovat najlepsie nas ranajsi stol ako pisal Smith, lepsie akoby sa tak dialo na baze filantropie.(a prenesene aj rukami inzinierov organizujucich vyrobu) ale v casoch velkej miery neosobnosti vztahov, neosobnosti trhovych vztahov, sotva dokaze rovnako dobre premietat moralne naroky tych, co maju na trhu najslabsie postavenie a vlastne vsetkych.

Je lahke tvarit sa, ze trh sa s takymito motiviaciami vyrovna sam od seba.
Este lahsie je ich, ako to robia anarchokapitalisti, ignorovat.
Je lahke splechnut ludom do oci, ze sa im sniva, ked vidia vsetky spinavosti a nielen tie, ktore sa deju cez stat a vdaka statu. Podnikanie je boj so svedmomim, bojom nielen proti statu, ale aj bojom opierajuc sa aspon o tie barlicky, v ktorych ako tak plni ulohu ochrannej ruky.
Potom je tu ale skupina tych, ktora si nelame hlavu prekracovanim akychkolvek mantinelov. Rada by pocula, ze ich uspech je obrazom ich nadprirodzenych schopnosti v pozitivnom zmysle. A preto potrebuje uzitocnych idiotov, co v ich budu glorifikovat ich uspech zohladnujuc jedine kriterium, zisk. Jedni si nechaju hovorit podnikatelia a ti druhi odbornici.

"Zaužívanému pseudo-pojmu „verejné vlastníctvo“ je vhodné skôr priraďovať slovné spojenia typu „správa zdrojov iných“ a podobne."

A kto su ti "ini"? Martania? Koho "ineho" su tie cesty, po ktorych chodis domov a z domu, do konzervativneho institu, po ktorych ludia chodia do firiem, po deti do skoly...
Ako by si nazval takuto formu vlastnictva, ked vsetci(jednotlivci) mame nejake garantovane pravo v uzivani, obmedzenia a nejake povinnosti.(v idealnom pripade participovat na vydavkoch umerne profitu, aky vdaka tomu poberame - ked sa mam zase dovolat Smitha, jeho elementratneho kriteria v spravodlivosti v zdanovani)

A ako uz niekto v diskusii povedal, je lahke vyhranovat sa voci socialistom a spokojne chovat na hrudi zmiju. Je lahke vysvetlovat socialistom, co je trh a popritom ponukat prapodivne kriteria ako zmerat prirodzene rozdiely medzi ludmi. Ak by bol clanok o opatreniach vlady, asi by sa dali tazko formulovat vyhrady, ale ak je su opatrenia sucastnej vlady Peter, len zamienkou, ako podsunut zmet od reality odtrhnutu atrpapu a vysluzit si potlapkanie tych, co potrebuju potlapkat podobnymi recami, tak to pardon. A este sa dovolavat liberalizmu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group