ISSN 1335-8715

10-11-2006   Peter Gonda   Slobodný trh   verzia pre tlač

Neetická a nesociálna kritika trhu

Predvolebná viera niektorých neľavicových intelektuálov v zázrak príchodu ako tak racionálne sa správajúcej vlády na čele so SMER-om sa v praxi rozpúšťa ako „cukor v čaji“. Dnešná národne a socialisticky orientovaná vládna moc prechádza v ekonomickej a sociálnej oblasti „konzistentne“ od slov k činom.

Reakcia na príspevok

Nekopajme (ani do Fica), diskutujme!
autor: Ondrej
pridané: 11-11-2006 12:22


Jurajov príspevok je sympatický okrem iného aj v tom, že ním „vliezol do jamy levovej“. Argumentuje realitou, a mám pocit, že práve on „rozsekal pod čiernu zem“ diskutérov na tomto fóre. Vaše hodnotenie, že „vystihuje zmýšlanie národa“, je vysokým a opodstatneným ocenením.
Pokúšam sa čítať články a diskusie na PS, ale najčastejšie ma odradzuje akési „zdôvodňovanie nezdôvodniteľného“, kde prispievatelia veľmi často namiesto rozumného argumentovania, skutočnej diskusie a vlastného názoru, svoju „pravdu“ obhajujú do posledného dychu jednoduchými školometskými poučkami, a vytvárajú dojem, ako keby len súťažili v tom, komu sa podarí do jednej vety vložiť čo najviac mien rôznych filozofov.
Taktiež mám silný pocit, že sa štát účelovo vykresľuje ako nejaký nepriateľ, ktorý je neschopný a len nám chce zle. Ale veď štát to som ja, to ste vy, to sme my všetci! Jednoducho povedané, štát sa historicky vyvinul ako nejaký „spoločný podnik“, spoločný rozum, ktorý má spravovať spoločné veci, v záujme všetkých obyvateľov krajiny. A v rámci demokracie sa všetci na jeho činnosti môžu zúčastňovať. Je veľa vecí, ktorých ponechanie na riešenie trhom jednotlivcov je buď je buď úplne nemožné, kontraproduktívne alebo vysoko neefektívne.
Považujem sa určitú schizofréniu, ak niektorí autori v glorifikácii voľného trhu a kritiky štátu sa rozohňujú nad tým ak štát (v rámci svojej „psej povinnosti“) pod novým vedením svojim najchudobnejším a najbezbrannejším členom dá vianočný príspevok, ale akosi opatrne obchádzajú to, keď štát pod predchádzajúcim vedením v zúfalej snahe prilákania zahraničných investorov hrubo deformoval voľný trh podstatne vyššími sumami (z vreciek svojich členov).
Myslím, že Juraj dal veľa trefných postrehov a podnetov na skutočnú vecnú diskusiu...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group